Burun Tıkanıklığı ve Kurtulma Yolları

Burun tıkanıklığı genelde iltihaplanmış kan damarları nedeniyle olur. Bu her yaşta meydana gelir. Aşırı mukus burun boşluğunda şişliğe neden olur. Bu bebeklerde olduğunda sorun daha ciddi olabilir. Soğuk algınlığı ve grip hastalığından muzdarip olan hastalar da burun tıkanıklığı ile karşılaşabilir. Burun tıkanıklığı primer hastalık olarak ortaya çıkabilir. Aşağıda kolayca kullanılabilecek ve ev yapımı ilaçları anlatacağız.

burun tıkanılığı

Çözüm-1

2-3 domates, 1 bardak su bir kase içinde ezilir. Domatesler suda kaynatılır. Sonra tereyağı, 1 çay kaşığı pul biber ve biraz ezilmiş sarımsak ekleyin. İyice karıştırın. Sonra günlük olarak hazırlanan be karışımı, günde 3 defa için.

Çözüm-2

2 dakika boyunca karabiber gazı solumak veya toz karabiberi ısıtın. Sonra toz karabiberin dumanını solumak.

Çözüm-3

Yumuşak pamuklu bez alın ve içine iki yemek kaşığı karambol tohumları iyice ezdikten sonra koyun. Toz karambol burunda tahrişe neden olabilir. Bunun için bezi burnumuza yakın ama güvenli bir mesafede tutmak. Günde bu solumu 3-4 kez tekrarlayın.

Çözüm-4

Hasta sıcak ve baharatlı yiyecekler yiyerek tıkanıklığı temizleyebilir. Mide rahatsızlıkları olan hastalarda bu tavsiye edilmez.

Hastanın bir KBB uzmanını ziyaret etmesi ciddi bir hastalığı olup olmadığını öğrenmesi önemlidir. Burun damlaları, spreyler ve burun tıkanıklığında yaygın kullanılan ilaçlardır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.