Boy Uzatan Ürünler Hayal mi? Gerçek mi?

Normal boyda bir kişinin boyunun uzatılmasına gerek olmadığı gibi, besin katkı maddeleri ve ilaçlarla daha fazla uzaması mümkün de değildir.  Büyüme, kemiklerin eklem yerlerinde bulunan büyüme kıkırdakları yardımıyla gerçekleştiğinden ve 18 yaş civarında bu kıkırdaklar kemikleştiğinden büyüme de durur ve kişi erişkin boyuna ulaşmış sayılır.  Bahsi geçen ürünlerin boyu uzattığı iddiası tamamen hayal mahsulüdür. Tamamen bitkisel karışımlardan ibaret ürünlerin boyu uzattığı iddiası, hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır.

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, isminde uzama ve büyüme ile ilgili ifadeler bulunan ve gıda takviyesi adı altında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın izni ile satılan ürünlerin internette, televizyonlarda yoğun reklamının yapıldığına işaret edildi.

Bazı özel kliniklerin, erişkin yaşlarda bile uzama sağladığı iddiasında bulunduğu bitkisel karışımlar önerdiklerinin de saptandığı ifade edilen açıklamada, birçok kişinin, fiyatı oldukça yüksek olan bu ürünleri kullandığını ve fayda umduğunu iddia ettiği belirtildi. “Bu ürünü kullanın, çocuğunuzun boyu uzasın” diyenlerin yalan söylediğini ifade eden uzmanlar, bu tür ürünlerin bilimsellikten uzak ve hiçbir yararı olmayan bitkisel bileşimler olduğunu belirtiyor.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.