Bitkisel Haplar Tehlikeli mi?

Özellikle son zamanların gözdesi olan bitkisel besin takviyelerinin zararları var mı? diye tartışmalara neden olmuştur. Bitkisel hap ve ürünler tarım bakanlığından onaylıdır. Bu da ürünün tamamen bitkisel olduğunun göstergesidir. Bitkisel ürünün doğal olduğu için yan etkisi veya zararının olmadığı söylenmektedir. Ancak bu ürün aynı zamanda sağlık bakanlığından da onaylıysa o ürün test edilmiş ve etkisinin  olduğu kanıtlanmış demektir. Ama sadece tarım bakanlığı onayını alan besin takviyeleri tamamen doğal ancak söylenildiği üzere %100 etkisi var mı bilinemez. Çünkü test edilmemiştir.

Bitkisel ürün zararlı denemez. Ancak bu besin takviyelerini kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Öncelikle bol su içilmelidir. Çünkü bitkisel haplar su ile beslenmektedir ve su içilince vücuda herhangi bir sıkıntı vermeyecektir.

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, ilaç formuna getirilen her türlü bitkisel ürünün, doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığı olmadan internet sitelerinden alınarak tüketilmesinin, insan sağlığı açısından büyük tehditleri de beraberinde getirdiğinin unutulmaması gerektiğini bildirdi. Kızılay, altınçilek hapı yüzünden hayatını kaybeden Fatma Sinaplı nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk Eczacıları Birliği olarak “altınçilek” isimli bitkisel kaynaklı ürünün sağlık üzerindeki ciddi tehlikeleri konusunda vatandaşları uyardıklarını hatırlattı.

Kızılay, yetkililerin bu konuda harekete geçmeyip gerekli önlemleri acilen almadıkları takdirde, bu ölümün ne ilk ne de son olacağını ifade etti. Kızılay, açıklamasında şunları söyledi: “Türk Eczacıları Birliği olarak, bu tür bitkisel kaynaklı olup da farmasötik forma getirilmiş ilaç formundaki ürünlerin, yani ilaç ve ilaç etkisi gösteren ürünlerin tamamının sadece Sağlık Bakanlığı onayı ile eczanelerden halka ulaştırılması gerektiğine inanıyoruz. Ancak bu tür ürünler maalesef hâlâ Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan ruhsatlanmakta, büyük bir denetimsizlik nedeniyle internetten veya başka yerlerden gelişigüzel satılmaktadır.

Benzer Yazılar