Baş Ağrısına Neden Olan Etken Nedir?

Yediğiniz bir yiyecekten, içtiğiniz kahveye ve susuzluğa kadar her şey başınızın ağrımasına yol açabilir. Bu nedenle özellikle de baş ağrısına yatkınsanız riskiniz daha da artıyor. Uzmanlara göre, işte baş ağrınızı tetikleyen konular ve baş etme yolları:

Kilonuz: Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, orta derecede obez olan kadınlarda düşük kilolu kadınlara göre baş ağrısı görülme riski yüzde 35 daha fazla. Aşırı obezlerde ise risk yüzde 80.

Kişiliğiniz: Sert, çekingen ve saplantılı kişiliğe sahip olanların baş ağrısına daha yatkın oldukları belirlendi.

Tatil: Çalışma hayatınızda hafta sonu ya da bayramlar nedeniyle yaptığınız tatillerde baş ağrısı riski yüksek oluyor. Bu değişikliğe daha iyi uyum sağlamak için uyku saatlerine dikkat edin, çok geç yatıp öğleye kadar yatakta kalmayın.

Banyonuzun rengi: Geleneksel boyalar yerine puslu renkler baş ağrısını tetikliyor. Birçok şirket artık neredeyse kokusuz, düşük uçucu bileşenli formüller deniyor.

Dehidrasyon: Susuz kalmamak için litrelerce su içmenize gerek yok. Meyve ve sebzelerden aldığınız suyun yanında siz de yeterli miktarda su tüketirseniz susuz kalmazsınız, başınız da ağrımaz.

Öğün atlamak: Çok meşgul de olsanız açlık baş ağrısını tetikleyen bir faktördür. Gün içinde bir öğün bile atlasanız başınız ağrımaya başlayabilir.

Hareketsizlik: Bir İsveç araştırmasına göre, aktif olmayan insanlarda çalışanlara göre baş ağrısı görülme riski daha fazla. Stresinizi azaltmak, beyine kan gitmesini sağlamak ve vücudunuzun daha çok endorfin salgılaması için haftada 5 gün boyunca günde en az 20-30 dakika egzersiz yapmaya çalışın.

Uykusuzluk: Geniş çaplı bir araştırmaya göre, bir gecede ortalama 6 saat uyuyanlarda daha fazla uyuyanlarla karşılaştırıldığında baş ağrısı daha şiddetli ve daha sık görülüyor.

Baş ağrınızı bu gıdalarla beslemeyin: Herkes farklı yiyeceklere tepki gösteriyor, ancak bazı yiyeceklerin bazı insanlarda baş ağrısını tetiklediği biliniyor. Bunlardan uzak durun: MSG (monosodyum glutamat), salam, sosis gibi işlenmiş etler, çikolata, dinlendirilmiş peynir, lahana turşusu.

Bunları yiyebilirsiniz: Ispanak, tofu, yulaf kepeği, balık yağı, zeytin yağı, beyaz fasulye, ayçiçeği ve kabak çekirdeği, arpa.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.