Anevrizma Damar Sertliğinden Kaynaklanıyor

Anevrizma halk diliyle damar sertliğinden kaynaklanıyor. Damar sertliği nedeniyle damar duvarlarında kalsiyum ve yağ plaklarının oluşturduğu deformasyonlara bağlı olarak damar duvarı deforme olup genişlemeye başlıyor ve anevrizma gerçekleşiyor.

Küçük çaplı anevrizmalar takibe alınır. Ancak aortun çapı genişlerse damarın yırtılma riskine karşı ameliyat gerekir.
Karındaki aort anevrizmasının teşhisi belki de düşük riskle tedavisi mümkün olabilecek bu hastalıktan kurtulabilecekken, bu sağlık sorunlarından haberdar olmadıkları için yaşamlarını aniden kaybetme riski ile karşı karşıya kalınıyor. Çünkü karın bölgesindeki aort anevrizmalarına (karın arot damarında balonlaşma) tesadüfen, kanın içindeki diğer organlarda ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle yapılan tetkiklerle tanı konuluyor.

Oysa karın anevrizması kolaylıkla tespit edilebilen bir hastalıktır. Zayıf kişilerde anevrizma karın muayenesi ile tespit edilebiliyor. Ancak şişman kişilerdeki yağ fazlalığı muayene ile tespite engel oluyor. Bu kişilerde henüz elle tespiti mümkün olmayan anevrizmalar için en basit ve ucuz tetkik yöntemi ise “karın ultrasonografisi” oluyor.

Bu nedenle her yetişkinin 40 yaşından sonra 5 yılda bir ultrason muayenesinden geçmesi yaşamsal önem taşıyor. Teşhis amaçlı kullanılabilen diğer tetkikler arasında ise bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans yöntemleri bulunuyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.