Akneyle Mücadele Sırları

Aknede stres, kalitesiz kozmetik ürün kullanımı, aknenin kozmetik ürünler ile gizlenmesi, cildin yağlara maruz kalması, aşırı terleme akneyi kötüleştiren etkenlerin başında gelir. Kadınlarda menstrüasyon (adet) dönemi öncesi aknelerde artış görülebilir. Aknelerle oynamak ve sıkmak daha çok yayılmasına ve kötüleşmesine neden olacaktır.

Akne tedavisi ile öncelikle akne izlerinin oluşumunu önlemek amaçlanır. Çünkü akne sorunları ve akne izlerinin tedavisi akneyi tedavi etmekten daha zordur. Aknenin ilerde kalıcı iz bırakıp bırakmayacağının tespiti olanaklı olmadığı için akne tedavisine erken dönemde başlamak daha uygun olur.

Akne tedavisinde bir diğer amaç akneli olarak geçirilecek süreyi kısaltmaktır. Aknenin çeşidi ve derecesine göre  değişik akne tedavileri  uygulanır.
Akne tedavisinin amacı akne lezyonlarını yok etmek ve yenilerin oluşumunu önlemektir. Farklı sebepleri tedavi etmek için bazen iki ya da daha çok akne ürünü kullanılabilir. Aknenin klinik tedavisinde iki yol vardır: sistemik ve topikal (cilde sürülebilen ) tedavi. Hafif ve orta şiddetli akne vakalarında topikal tedavi yeterlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.