Akdeniz Diyeti Gerçekten Faydalı mı?

Akdeniz tipi diyet; balık, taze meyve, sebze ve tam tahıllardan yana zengindir ve fazla doymuş yağ ihtiva etmez. Akdeniz tipi diyetin, kalp damar hastalığı riskini azaltmaya vesile olduğu bilinmektedir. Ancak bunun mekanizması tam olarak anlaşılamamıştı. Orta yaşlarda 276 erkek ikiz üzerinde yapılan bir çalışmada, diyetin kalp hızı değişkenliğine tesir ettiği gösterildi. Kalp hızı değişkenliği, kalbin çalışmasını düzenleyen otonom sinir sistemi hakkında bazı bilgiler vermektedir. Bu araştırmada kalp hızı değişkenliği portatif bir cihaz aracılığıyla gün boyu ölçüldü. Kişinin diyeti Akdeniz tipi diyete ne kadar fazla benziyorsa, birbirini takip eden iki kalp vuruşunun süreleri arasındaki fark o kadar fazlaydı ve kalp hastalığına bağlı ölümler de o kadar azdı. Bu araştırma Akdeniz tipi diyetle kalp hastalığına bağlı ölümlerin az olması arasındaki bağlantının, otonom sinir sisteminin çalışma şekli olabilceğini göstermektedir. Kişinin genleri iyi olmasa bile, sağlıklı bir beslenme şekliseçildiği takdirde, kalbin çalışmasını düzenleyen  sinir sistemi daha iyi çalışmakta ve kişinin kalp hastalığından ölme ihtimali düşmektedir.

Başka bir çalışmada, kolesterol problemleri veya şeker hastalığı olmayan 307 şişman yetişkine iki farklı diyet verildi. İki yılın  sonunda ortalama vücut ağırlığı kaybı, hem düşük yağlı diyetle beslenenlerde hem de düşük karbonhidratlı diyetle beslenenlerde aynıydı. İki grup arasında HDL iyi kolesterol seviyelerinin değişimi açısından çok önemli bir fark bulundu.

Benzer Yazılar

One comment

  • aslı

    Tabiki her salata çeşidi faydalıdır.. Ama kilo vermek amacıyla diyete girenlerin yağ ve tuzdan uzak durarak salata tüketmeleri gerekiyor.. Salata da terbiyeli bir başka oluyor gerçi:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.