Ağız ve Diş Sağlığı

Dişlerimizi plaklardan arındırmak amacıyla fırçalamak ve diş ipi kullanmak için bir sebep daha var: Plak oluşumunun yol açtığı diş eti hastalığı olanlarda kalp hastalığına yakalanma riski daha fazla. Yapılan çalışmalara göre, dişte plak oluşumunu engellemek hem diş eti hastalığına karşı korunma sağlıyor, hem de kalp damarlarını zararlı bakterilerden koruyor.

Diş eti hastalığı, dişi destekleyen doku ve kemiklerin iltihaplanmasıdır.  Bu diş eti hastalığının ağır şekli bulunmaktadır. Bu hastalığı olanlar rahatsızlandıklarında, diş etleri dişten uzaklaşıp cepler meydana getirebilir, bakteriler bu ceplerden kana karışabilir. Diş eti ceplerinde yerleşen bakterilerin araştırmaya katılan 20 hastanın 13 ‘ ünde koroner damarlar, 10 ‘ unda koroner arterleri tıkayan plaklarda da bulunduğu tespit edildi. Diş eti ve kalp hastalığının risk faktörleri ortak olduğundan, bu iki durum arasındaki bağlantıyı anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Pankreas kanseri kanser ölümleri arasında dördüncü sıradadır. Pankreas kanserinin önde gelen sebeplerinden biri sigara, diğeri şişmanlık, tip-2 şeker hastalığı ve insülin direncidir. Diş eti hastalığına diş etinin iltihaplanması yol açmakta, durum ciddi olduğunda zamanla diş kaybedilebilmektedir. Bunun üzerine yapılan bir çalışmada, iki yılda bir sağlık durumlarıyla ilgili bilgi veren 51.529 kişiden 216 ‘ sında 1986-2002 yılları arasında pankreas kanseri gelişti. Bu 216 pankreas kanseri hastasından 67  ‘ sinde diş eti hastalığı vardı. Neticeler, yaş, sigara, şeker hastalığı, beden kütle indeksi gibi faktörler dikkate alındığında, pankreas kanseri gelişme riskinin diş eti hastalığı olanlarda olmayanlara göre % 63 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Kahvaltı Yapmama, Çocuklarda Diş Çürüğü Riskini Artırıyor

Bilim insanlarınca yapılan çalışmalarda, kahvaltı yapmayan küçük çocuklarda diş çürüğü riski artıyor. Çalışmada anne sütü alma, kahvaltı yapma ve günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketme gibi sağlıklı beslenme uygulamaları ile, 2-5 yaşlarında süt dişleriyle çürükler arasındaki bağlantı incelendi. Sonuç olarak diş çürüğü riskini besleyen fakirlikle birlikte  sağlıklı beslenme uygulamalarının da, küçük çocuklarda diş çürüklerine yol açabilen önemli bir faktör olduğu gösterildi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.