Aftlardan Kurtulamıyorsanız Okuyun!

Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.
Uzmanlar, ağız içinde oluşan ve uzun dönem sonucunda iyileşmeyen yaraların çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini belirtiyor. Güncel epidemiyolojik çalışmalar yetişkin nüfusun yüzde 60’ında yılda bir kez bir ağız yarası sorunu yaşandığını gösteriyor.

Özellikle sindirim ve mide sorunlarından ötürü meydana gelen, iyileşmesi uzun süren aftlar, Behçet hastalığı, kansızlık, vitamin eksikliği, mide – bağırsak hastalıkları, alerji, stres ve beslenme bozukluklarına işaret ediyor. Aft benzeri yaraların önemle üzerinde durmak, en güvenilir ve sağlıklı önlemleri almak gerekiyor. Özellikle, en fazla iki hafta içinde geçmeyen ve sıklıkla hep aynı yerlerde oluşan yaraların ağız içi kanseri şüphesi taşıdığı göz önüne alınırsa bu tip yaralar için güvenilir, hızlı ve kalıcı tedavilerin uygulanması büyük önem taşıyor.

Yemek yerken hatta konuşurken bile bir anda yaşadığımız yanak ısırmalarından diş protezlerinin meydana getirdiği tahrişlere kadar birçok sebeple ortaya çıkan ağız içi yaralarının verdiği acı çoğu zaman dayanılmaz ve sinir bozucu oluyor. Yemek yerken çok sıkıntı yaratan bu oluşumlar düzensiz beslenmeye neden oluyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.