Acaba Sigara Zararlı Mı?

Elbetteki her sigara türü zararlı. Bilindiği gibi sigaralar ülkemizde ‘light’ (hafif içimli) veya normal olarak iki sınıfta üretilip satılmaktadır. Ancak Avrupa ülkelerinde ve ABD ‘ de bulundurduğu katran oranı paket üzerinde belirtilmektedir. 1982 ‘ de başlayıp 30 yaş üzerindeki sigara kullanan 364.239 erkek ve 576.535 kadın üzerinde yapılan ve sigaranın katran oranlarını da inceleyen çalışmada yeni bilgilere ulaşıldı.

Sigaranın sınıflandırılması, filtreli ve filtresiz olarak yapılmalı. Diğer sınıflandırmalar, sağlığa zarar açısından insanlarda yanlış kanaatler uyandırıyor. Düşük katran seviyeli veya light sigara, genel olarak daha az zararlı sanılmaktadır. Ancak yapılan araştırma, durumun bu şekilde olmadığını, hatta düşük katranlı veya light olanların, daha fazla risk faktörü taşıdığını ortaya koydu. Sonuç olarak en iyi sigara içilmeyen sigaradır.

ABD ‘ nin bir şehrinde işyerleri ile halka açık yerlerde sigara içilmesi yasaklandıktan sonra, kalp krizlerinin daha az görüldüğü tespit edildi. 2003 yılında bu şehirde sigara kullanımına yasak getirildikten sonraki 18 ay içinde kalp krizi geçirerek hastaneye gelen şehir sakinlerinin sayısı % 27 azaldı. Aynı dönemde sigaranın yasaklanmadığı şehrin çevresindeki kırsal alanlardan gelenlerin sayısında ve karşılaştırma yapılan başka bir şehirde ise kalp krizlerinde azalma olmadı. Yasaklanan şehirdeki bu azalmaya yol açabilecek hava kirlenmesi gibi faktörlerde değişme olmadığı için araştırmacılar kalp krizlerindeki bu azalmayı sigara yasağına ve pasif sigara içiciliğinin azalmasına bağladılar. ABD ‘ de her yıl sigara kullanmayan 35.000 kişinin pasif sigara içiciliğine bağlı koroner kalp hastalığından öldüğü tahmin edilmektedir.

Benzer Yazılar

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.