3D Televizyon Sağlığa Zararlı mı?

Uzmanlar ise bu konuda biraz daha temkinli. 3 boyutlu görüntülerin, insan gözünün algılama kapasitesini bozabileceğini, göz ile ilgili herhangi bir sorunu olan kişinin, 3D TV’lerden uzak durmasında fayda olacağını söyleyen uzmanlar, ayrıca bu teknolojinin, gözü yorarak tembelleştirebileceğini iddia ediyor.
Konuyla ilgili olarak teknoloji uzmanlarından Mark Pesce, “Sonuçta üçüncü boyut olarak bir ilüzyon izliyoruz. Uzun süreli seyirlerde gözün yorulmaması söz konusu olamaz. Bu da, tembel gözlere sahip olanlar açısından ciddi bir sorun” diyor.
ABD’de optometrist derneği tarafından yapılan açıklamada, evde 3D televizyon izleyen her dört kişiden birinin baş ağrısı, mide bulantısı, göz yorgunluğu gibi sorunlar yaşadığı bildirildi.

Hollywood stüdyolarından Japon film yapımcılarına pek çok sektör, 3D’nin geleceğine inanıyor, yatırım yapıyor. Ancak bu süreçte pek dile getirilmeyen bir sorun var. Huffington Post’un haberine göre ABD’li optometristler 3D televizyon izleyen her dört kişiden birinin mide bulantısı ve baş ağrısından mustarip olduğunu söylüyor.

Teknoloji gerçek hayata gittikçe daha yakınlaşan 3D görüntüler üretmede başarılı. Bu nedenle de eğlencenin geleceğinde 3D’ye büyük bir pay biçiyorlar. Ancak insan gözünün yapay 3D derinliğe kolay adapte olamaması, bu teknolojinin henüz alacağı çok yol olduğunun da göstergesi.

Amerikan Optometri Derneği’nin çevrimiçi anket yoluyla yürüttüğü bir araştırmada, 3D televizyon izleyenlerin yüzde 25’inde farklı derecelerde göz yorgunluğu, mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıktığı belirlenmiş.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.