Darksiders PC İnceleme

DarkSiders fantastik aksiyon tarzı oyun sevenlerin kesinlikle satın alıp oynaması gereken oyunlardan biridir diye düşünüyorum. Oyuna ilk başladığımda bir çok oyundan alıntılar olduğunu ve açık söylemek gerekirse “çakma” bir oyun olduğunu düşünmüştüm. Çünkü oyuna başladığınızda aklınıza hemen God Of War serisi gelecektir. Bir çok yönden God of War ile oldukça benzer bir oyun. Fakat ilerledikçe gördüm ki aslında bir çok farklı oyunun “yıldız” özelliklerini tek bir oyunda toplamışlar. Grafikler, sesler, hikaye, oynanabilirlik, kullandığınız eşyaların ve silahların çokluğu ve geliştirilebilirliği oyunu mükemmel olmasa da ona yakın bir hale getiriyor. (Birçok kişinin mükemmel diyeceğine eminim.)

Oyunun grafikleri oldukça başarılı. Hikaye ve karakterler fantastik olduğu için karakter modellemeleri de bu yönde olmuş. Birebir insan suratları göremiyoruz oyunda (bazı oyunlar artık film mi yoksa çizim mi ayrımını yapmamıza izin vermediği için söylüyorum) fakat yine de grafiklerin kaliteli olduğu çok açık. Bazı oyunlarda karşılaştığımız abuk sabuk kilitlenmeler takılmalar sıkışmalar gibi sinir bozucu durumlarla  hiç karşılaşmadım.

Ses efekteleri de oldukça güzel. Grafiklerle senkron konuşmalar, oyun içi müzikler, çeşitli ses efekteleri oyuna ayrı bir tat katıyor.

Oyunda kullanabileceğiniz silahların ve diğer bazı özelliklerin çeşitliliği işi daha da keyifli bir hale getiriyor. Kullandığınız ana kılıcı oyunun büyük bir bölümünde aynı oluyor fakat kullanabileceğiniz  ikinci el silahı olarak -bu tip bir oyuna göre- oldukça fazla çeşit var. Oyun içerisindeki bulmacaları çözmek için de yine bu ikinci silahlardan oldukça yararlanıyoruz.

Benim en çok keyif aldığım bölümler ise at kullandığımız yerler. Evet evet oyunun ilerleyen bölümlerinde bir de ateş saçan atımız oluyor. Her mekanda çağırmamız mümkün olmasa da mümkün olan her noktada çıktım üstüne, vurdum kırbacı vurdum kırbacı 🙂 Bazı noktalarda nereye gideceğinizi şaşırınca ata binmek, hızlı ilerlemek açısından çok rahatlatıcı oluyor. Darksiders’in en hoşuma giden noktalarından biri olduğunu tekrar belirtmek isterim. Sırf bu atla ilerlemek sağdaki soldaki ucubeleri kesmek için bile oynanabilirdi bu oyun 🙂

Oyunun hikayesi de oldukça güzel. Zaman zaman çözmemiz gereken küçük bulmacalar oyuna ayrı bir tat katmış. Oyunun sonlarına doğru bir ara kabak tadı veren bir bölüm olsa da genel olarak bulmacaların oyuna pozitif bir hava verdiğini söyleyebiliriz.

Hikayenin son bölümlerinde Azrail ile -hemen üstteki görüntüde görüldüğü gibi- bile konuşuyoruz 🙂 Kocaman beyaz kanatları olan varlık Azrail oluyor. Şahsım adına biraz tırstım. Alaya gelmez yani siz misiniz oyunumu oynayan deyip “hık” diye götürebilir adamı 🙂

Oyun bittikten sonra keşke biraz daha sürse dediğim oyunlardan oldu. Kötü yanlarından biri ise oyun bittikten sonra ortaya çıktı. Herhangi bir bonus veya extra bölüm açılmıyor. “Bittim mi biterim aga” diyor yani. Oysa oyun bitiminde büyük ihtimalle silahlarınızın tümünün upgradelerini muhtemelen tamamlayamamış olacaksınız. Bunların kasılabileceği, zevk için oynanabilecek tarzda oyuna devam edebilecek bir bölüm açılabilirdi diye düşünüyorum.

Her şeyiyle güzel bir oyun olduğunu ve bu tür oyunları sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim. Benim oyuna puanım 10 üzerinden 9.Dileyenler aşağıdan oyunun trailer videosunu izleyebilirler…

Benzer Yazılar

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.