Bu Sefer Alice Kuantum Diyarında

Alice ‘in Harikalar Diyarı ‘ndaki serüvenlerini bilmeyen yoktur. Alice bu kitapta başka bir serüvende ilerliyor. Alice bu sefer küçülecek, üstelik nükleer bir parçacık kadar olacak. Alice ‘nin bu serüvende gideceği yer Kuantum Diyarı.

Kuantum nedir? Kelime anlamıyla tanecik, ufak parçacık manasındadır. Ya kuantum diyarı nedir? Bir atomdan da küçük olan bir eğlence parkı düşünün. Bu eğlence parkındaki her düzenek, her oyun ve ilgi çekici nesne, kuantum mekaniğinin değişik bir özelliğini açıklıyor.

Briston Üniversitesi fizik bölümünden Robert Gilmore, Alice ‘in yolculuklarının alegorisini kullanarak kuantum dünyasının önemli noktalarını kolay anlaşılır bir biçimde okuyucuya sunuyor. Bilime, doğaya, olaylara, özellikle de fiziğe ilgi duyanlar için iyi bir kaynak. Teorik bilgileri anlatırken hikayeleştirerek daha da ilgi uyanırıyor. Kuantuma giriş için güzel bir başlangıç noktasıdır. Ancak başka teorik kaynaklarla da desteklenmesi gerektiği kesin.

Benzer Yazılar

2 comments

  • Hank

    Yorum kutusunun üstüne yazmışsınız, “düşüncelerinizi önemsiyoruz”. Peki insana saygınız var mı? Girdiğiniz etiketlere bakın. ‘e-kitap indir’ ‘kitap indir’ vs. 918 kişi facebookta beğendiğine göre vardır bir bildikleri de, kandırmayın insanları. Hazır bu kadar takip edeniniz varmış, ne diye diğerlerini uzaklaştırıyorsunuz. Ayıp.

  • Hank, yorumun için teşekkür ederiz. Hem düşüncelerinize saygımız var hem de insanlara. Sitemizde google üzerinden aranıp gelinen kelimeleri etiket olarak ekleyen bir program çalışmakta. Dolayısıyla etiketleri biz eklemiyoruz, google referansıyla gelen her kelime otomatik olarak ekleniyor. Konuyla ilgili bilgi sahibi olmadan eleştirmek çok kolaydır, insanları suçlamadan önce daha iyi düşünmeye ve araştırma yapmaya davet ediyoruz sizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.