Akvaryum Kurulumu

Akvaryum seçiminizi beslemek istediğiniz balık cinsiyle yapmak en sağlıklısıdır. Çünkü her akvaryum her balığa uyumlu olmaz. Beslemek istediğimiz balığın habitatına uygun bir akvaryum yaparsak akvaryum ortamında büyüyecek en verimli balığa kavuşuruz. Bunu birkaç örnekle açıklamak gerekirse Malawi cikletlerinden sarı prenses Malawi gölünün bol kayalık bölgelerde yaşamaktadır. En fazla 13 cm boyuna kadar ulaşır ve 25-26 derece ısıda yaşarlar. Bizim akvaryumumuzda 120 litre * en düşük olmak üzere 25-26 derecede bol kayalık dekorlu bir akvaryum olmalıdır. (En iyi sonuçlar için. Yoksa daha düşük hacimli sulardada yaşar ve ürerler)

Akvaryumun hazırlanışı nasıl olmalıdır ?
Akvaryumumuzu aldıktan sonra akvaryum boyutuna göre iç-dış filitre (yüksek hacimli akvaryumlar için sump sistemi) Hava motoru, ısıtıcı, ışıklandırma malzemelerini almalıyız. Bunlar akvaryumun hayati değerleridirler.

Akvaryumumuzu önce iyice bir yıkamalayız. Akvaryumun içine girecek tüm dekorları kaynar su ile iyice yıkamalıyız. Eğer bitkili akvaryum yapılacaksa ona göre gübreleme kumu ayarlamalıyız. Dekor işleri bitince suyu doldurup klor yok edici ilac damlatmalıyız (litresine göre dozajı ilaçların üstlerinde yazar). Bu olaylardan sonra 2 gün boyunca suyu dinlendirmemiz lazım.

2 Gün sonra
2 gün sonra gidip balıklarımızı alıp akvaryumumuzun başına geldiğimizde direk suya atmak çok yanlıştır. İlk önce balıkları bir kaba koyabiliriz. 10 dk ara ile ana tanktan biraz biraz su alarak balıkların olduğu kaba boşaltarak balıkarın akvaryumdaki suya alışmasını sağlayabiliriz. Yarım saat bir saat sonra balıklar ana tanka koyulduğuna alışma süreci cok hızlı olacaktır. Hatta hiç zorluk çekmeyeceklerdir. Bu yöntem balığın şoka girmemesi için kullanılmaktadır. Kaptaki balığı suyla birlikte değil kepçeyle yakalayıp atmalıyız. Lakin akvaryumcudan gelen su hastalıklı olabilir, sizin ana tankınızdaki suyu bozabilir. Buna dikkat etmenizde fayda var.

Bundan sonraki günler için periyodik olarak temizlikler yapılabilir. Haftada yüzde 20 su değişimi gibi. Akvaryumunuzun büyüklüğüne göre temizlik oranlarınızı uzatabilirsiniz. Küçük akvaryumlar daha çabuk kirlenir. Balık popülasyonu fazla olan akvaryumlarda temizlik daha çok yapılmalıdır.

Herkese sağlıklı balıklar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.