Yılın Gribi : Keçi Gribi Nedir?

Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, son haftalarda artan gribal enfeksiyonlara, halk arasında ‘Keçi Gribi‘ olarak bilinen ‘Q Ateşi‘ nin neden olmadığını belirterek, ‘Şu ana kadar Türkiye’de herhangi bir keçi gribi vakasına rastlanmadı. Şu an görülen durum, mevsimsel gribal enfeksiyonlardır’ dedi.

Kuş gribi ve domuz gribinden sonra bu yılın grip virüsü keçi gribi. Özellikle Hollanda ve Avustralya’da görülen keçi gribi can alıyor. İlk olarak Hollanda’da Alınan bilgiye göre, hastalık, ani olarak yüksek ateş, titreme, baş ve kas ağrıları, halsizlik gibi grip benzeri bir bulgularla kendini gösteriyor.  2009-2010 tarihleri arasında keçi gribi hastalığı, Hollanda’da 2 bin 300 kişide belirlenmiş ve 6 kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştı. 2011 yılı salgın hastalığı keçi gribi virüsü, Avrupa ülkelerinde görülmeye başladı.Uzmanlar, keçi gribinin en belirgin özelliğinin keçi gibi inatçı bir virüs olduğu ve uzun süre iyileşmediğini söylüyor. Normal gripten farklı olarak şidetli baş ağrısı ve halsizlik ile ortaya çıkıyor. Keçi gribi eğer daha çok ciğerleri etkilerse akciğer yetmezliği,kalbi etkilerse kalp yetmezliğine neden oluyor. görülen hastalık 6 can aldı. Hollanda’da ortaya çıkan ve hayvandan insana geçerek yerleşen bu yeni grip virüsünün yeni adının ‘Keçi Gribi Virüsü’ olduğu ve Domuz Gribi gibi süratle başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm Dünya ülkelerine yayılma eğilimi gösterdiğine dikkat çekildi.

Özellikle kronik astım, bronşit ve nefes darlığı hastalıkları olanların dikkatli olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, erken teşhisin önemli olduğunu vurguluyor. Eğer uzun süre geçmeyen bir grip ve halsizlik varsa doktora başvurmalı ve ayrıntılı tetkileri yaptırmalısınız.

Benzer Yazılar

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.