Ygs İddiaları Gerçek mi?

YGS’ye bu yıl 1 milyon 512 bin öğrenci katıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı sorularda hata tespiti yapıldı. Tartışmalar iki matematik sorusu üzerine yoğunlaşırken dün Artvin’de önce söylentiyle başlayan, uzmanlarının konuya eğilmesiyle ortaya çıkan şifre olayı, matematik soruları başta, YGS’nin tümünü tartışmalı hale getirdi.

ÖSYM Başkanlığı, yazılı bir açıklama yaptı. Basın organlarında yer alan kitapçığın, ÖSYM‘nin ygs sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere hazırlandığı belirtilen açıklamada, bunun ana soru kitapçığından türetilmiş tek bir soru kitapçığı olduğu bildirildi. Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerin yerlerinin değiştirildiği bildirilen açıklamada şu ifadelere verildi:

“Bu soru kitapçığı sınava giren hiçbir adaya verilmemiştir. ÖSYM, Şubat 2011‘den itibaren gerçekleştirdiği tüm sınavlarda ‘adaya özgü soru kitapçığı‘ hazırlayarak pek çok haksızlığın önüne geçmiştir. Adaya özgü soru kitapçığı uygulamasında tüm adaylar için hazırlanmış olan toplam soru, ana konu alanları ile sınırlı kalmak üzere her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulmaktadır. Buna ilave olarak her sorunun doğru cevabı da her bir adayın soru kitapçığında yine rastgele biçimde bir şıka atanmaktadır. Madde analizine imkan tanımak üzere yanlış seçeneklerin de yerleri değiştirilmektedir. Bu sayede her bir adayın soru kitapçığı ‘tek bir tane‘ olarak basılmaktadır.

Benzer Yazılar

2 comments

  • damla

    ösymnin düzenlemiş olduğu 2010 ygs sınavı sonucunda ortaya çıkan kompya sıkandalı her zamanki gibi türkiye’de rastlanan alışldık bir durumun sonucudur . biz öğrencilerin hakları yenilmekte. babamızın annemizin vermiş oldukları dershane,okul,taşıt,yeme,içme paralarının hatti hesabı sorulamaz . fakat sizler kendi adamlarınıza bu formülleri dağıtaraktan çalışan öğrencilerin haklarını yemektesiniz. artık bi dur denilmeli bu olaya . sizdensek hayatımız para dolu , yüksek yerlrde zirvelerde oluruz ama sizden değilsek ücra köşelerinde 1 ekmek parası için sürünürüz. bu skandalın ortaya çıkması , eyüpte sadece kız öğrencilerinden oluşan bir öğrenci toğluluğunun oluşması bunlar olası tesadüfler değildir . ortada bir kopye skandalı olduğu sınavın iptal edilmesi şarttır.ş çalışan öğrenci yine yapar. formllerden yararlanan insalarda alt sınırlarda dolaşır. en adaletli yöntem budur .

  • Kerem

    Her yıl binlerce kişinin emeği boşu boşuna gidiyor.Gerçekten bu ülkede emeğe saygı diye birşey kalmamış madem ki şifre iddiası iptal edilmelidir. Ygs sınavı çünkü insanların kafalarını karıştırdıniz eğer vicdanınız rahatsa uygulayın ama olmamalı ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.