Usame Bin Ladin Öldürüldü

Usame bin Ladin’in bir ABD operasyonuyla öldürüldüğünün açıklanmasıyla dünya ayağa kalktı. Olay hem ABD siyaseti hem de dünya açısından çok büyük önem taşıyor.

Haberin belki de en büyük siyasi önemi, 2012’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Obama’nın elde ettiği avantaj. Son dönemde yapılan anketler Başkan’ın destek oranının hiç olmadığı kadar aşağılarda olduğuna işaret ediyordu.

Bu sabah öldürüldüğü iddia edilen Usame Bin Ladin’in cesedinin olmadığı ortaya çıktı. Amerikalı kaynaklardan ve Başkan Obama’dan gelen açıklamalara göre El Kaide lideri Usame Bin Ladin İslamabad yakınlarında öldürüldü. Fakat Ladin ile ilgili görüntü isteyen medya unsurlarına henüz ulaşan bilgi ise Ladin’in cesedinin saklanmadığı ve okyasuna atıldığı yönünde oldu. Bu açıklama kafaları karıştırırken Ladin’in cesedine ait olduğu öne sürülen tek görüntü ise El Kaide liderinin eşgalini tam olarak vermiyor.
Özellikle Cumhuriyetçilerin yoğun olduğu ve ABD’nin cephedeki askerlerinin büyük bir çoğunluğunun memleketi olan iç kesimlerdeki eyaletlerde büyük yankı uyandırması ve Obama’ya verilen desteğin tavan yapması bekleniyor.

Bin Ladin’in ölüm haberi, aynı zamanda, ABD’nin yeni Savunma Bakanı’nın ve CIA Direktörü’nün kimler olacağının açıklanmasının birkaç gün sonrasında geldi.

Pentagon’un başına hâlihazırdaki CIA Direktörü Leon Panetta’nın, CIA’in başına ise ABD’nin Afganistan’daki güçlerinin komutanı General David Petraeus’un getirilmesinden birkaç gün sonra Afganistan Savaşı adına böyle bir zaferin duyurulması manidar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.