Türk kozmetik sektörü 2 milyar dolar ihracata koşuyor

Son yıllarda Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler pazarındaki büyümesiyle dikkat çeken Türk kozmetik sektörü hedef büyüttü: 2 milyar dolar ihracat…

Bu hedefe ulaşmak için şimdi de Asya pazarına yönelen sektör, 2011 yılını 1 milyar dolar ihracatla kapatmaya hazırlanırken, 2 milyar dolarlık hedefe 5 yıl içinde ulaşmayı planlıyor.

İstanbul Kimyevi Madde ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) öncülüğünde 30 firmanın katılımıyla Asya çıkarması yapan sektör, 9 – 11 Kasım tarihleri arasında Hong Kong’da düzenlenen Cosmoprof Asia Fuarı’nda ilk kez yer aldı.

Kozmetik ve parfümeri sektörlerini bir araya getiren Cosmoprof Asia Fuarı’nda, dünyanın dört bir yanından önemli markalar ürünlerini sergileme fırsatı yakaladı. Kozmetik, güzellik ve saç ürünleri, parfüm, ambalaj, güzellik salonu ekipmanları, doğal ürünler ve sağlık ürünlerinin sergilendiği fuarda, Türk kozmetik sektörü 18’i milli katılım olmak üzere 30 firmayla temsil edildi.

Türk firmalarının Ortadoğu’nun ardından bu kez Uzakdoğu ve Asya’yı hedef pazarları arasına aldığını belirten İKMİB Başkanı Murat Akyüz, fuarın kozmetik sektörünün ihracat performansını artırdığına dikkat çekti. Türkiye’yi dünya kozmetik sektöründe Fransa ve İtalya’dan sonra 3’üncülüğe taşımayı hedeflediklerini de dile getiren Akyüz, yurtdışı fuar organizasyon çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini dile getirdi. Sektörün yılı 1 milyar dolar ihracatla kapatacağını belirtirken, 5 yıl içinde yeni pazarlarla birlikte ihracatın 2 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.