Taksim ‘ de Canlı Bomba

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklamada 15’i polis toplam 32 kişinin yaralandığını açıkladı. Emniyet Genel Müdürü, İstanbul Valisi ile birlikte 31 ekimde Taksim’de yaşanan canlı bomba saldırısıyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde açıklama yaptı.

Emniyet Genel Müdürü, yaşanan saldırıda yaralananların hayati tehlikesi bulunmadığını söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın  “Ölenimiz, şehidimiz yok. Hepimize, ülkemize geçmiş olsun” dedi.

İstanbul Valisi de bu terör saldırısında 15 polis memuru ve 17 vatandaşın yaralandığını, bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist Vedat Acar ’ ın olay yerinde öldüğünü açıkladı.

Vali, saldırının olduğu yerde el butonu düzenekli plastik patlayıcı ele geçirildiğini açıkladı. Bu tür terör eylemlerini şiddetle kınadıklarını ifade eden Vali, “Olayda sivil vatandaşların da etkilenmiş olması terörün ne derece acımasız olduğunun görüntüsüdür. Bu bir insanlık suçudur” dedi.

Teröristin Kimliği Belli Oldu “Vedat Acar

Vedat Acar Van-Gürpınar doğumlu 24 yaşında ve behçet hastası olduğu ortaya çıktı. 2004’te PKK’ya katıldı. 2006 yılında Kandil Dağı’nda çektirdiği bir fotoğraf Şirinevler’de kiraladığı evde yapılan aramada bulundu. 2004 yılında örgütün Kuzey Irak’taki kamplarında eğitim gördü, İstanbul’da bir süre örgüt mensuplarının evinde de kaldı.

Taksim Meydanı’nda yaptığı eylemde 32 kişinin yaralanmasına neden olan intihar eylemcisinin morgda çekilmiş fotoğrafı yazılı ve görsel basında yayımlandı. Ve bundan kısa bir süre sonra yetkililer, canlı bombanın kimliğine ulaştı. İstanbul Valiliği’nin internet sitesinde yer alan açıklamada;

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, “Fail tek, o da canlı bomba” dedi.  “Yapılan gözaltılar bilgi almak içindir. Suç ortağı gibi bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.