Suriye Türk Jetini Vurdu!

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı, Malatya’dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Genelkurmay Başkanlığı, savaş uçağıyla telsiz bağlantısının kesildiğini açıklamasının ardından akşam saatlerinde Erdoğan başkanlığında Güvenlik Zirvesi toplandı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından TSK’ya ait uçağın Suriye tarafından düşürüldüğü ve kayıp pilotların kurtarılması için arama çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

Bu açıklamanın hemen ardından bir açıklama da Suriye tarafından geldi. Suriye Savunma Bakanlığı, uçağın füze savunma sistemi tarafından vurulduğu doğruladı. Türk jetinin Suriye topraklarına girdiği ve bu nedenle vurulduğu belirtilirken, arama çalışmalarının Türkiye ile birlikte yürütüldüğü kaydedildi.

Türkiye ile Suriye arasındaki ipler giderek geriliyor. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı, Suriye tarafından dün öğle saatlerinde düşürüldü. Açıklama, Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinden geldi.

Yurtdışı seyahatini yarıda keserek Ankara’ya dönen Erdoğan, ayağının tozuyla Güvenlik Zirvesi’ni topladı. Başbakanlık Resmi Konutu’ndaki toplantıya İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Başbakanlık Resmi Konutu’nda yapılan toplantı yaklaşık 2 saat 10 dakika sürdü.

Suriye Savunma Bakanlığı, Türk jetinin Suriye topraklarına yaklaşık 1 kilometre girdiği, bu nedenle savunma füzeleri tarafından vurularak düşürüldüğü açıklandı. Savaş uçağının Türkiye’ye ait olduğu bilinmediği, olay gerçekleştikten sonra tespit edildiği ve Türk makamlarına haber verilerek, her iki ülkenin katılımıyla kayıp pilotların Suriye karasularında devam ettiği kaydedildi.

Suriye sözcüsü düşmanca bir tavrın bulunmadığını söyleyerek, daha önce de Suriye’nin hava sahasını kullanan uçakların vurulduğunu savundu.
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi konusunda açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Konu henüz NATO’nun gündemine getirilmedi. Şu noktada tüm gelişmeleri izliyoruz, Türkiye’nin açıklama yapması daha doğru. Talep olursa arama çalışmalarına katılırız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.