Sonunda Kaddafi Görevi Bıraktı mı?

Kaddafi Libya olaylarında hiçbir zaman geri adım atmayacağını ifade etti. Yönetimde çeşitli istifalar grçekleşti ancak Kaddafi’nin böyle bir niyetinin olmadığı yaptığı şiddetli açıklamada da belli oldu. Kaddafi’yi 40 kişiden oluşan ve Amazon Birliği olarak tanınan, kadınlardan oluşan özel bir birlik tarafından korunuyor. Hepsi bakire olan bu birlik üyelerini Kaddafi kendisi seçiliyor ve ateşli silahlarla, dövüş sanatları üzerine eğitim görüyorlar. “Tepkilerinizi gösteriyorsunuz, sizi selamlıyorum” diyen Kaddafi, ‘Arap medyasının olayları çarpıttığını da vurguladı. ‘‘Libyalılar dünya lideri bir ülkenin vatandaşlarıdır. Devrim fedakarlık demektir, ben  de bir devrimciyim, zaferi böyle elde ettik” diyen Kaddafi, ”gerekirse ben de şehit olacağım, Libya’da şehit olarak öleceğim” dedi.  Albay Muammer Kaddafi gerek ülkesinde gerekse yurt dışı gezilerinde kurdurduğu oldukça lüks bedevi çadırında kalıyor. Devlet televizyonundan halka hitap eden Kaddafi, istifasını isteyen göstericilerle mücadele edeceğini, ülkesinden ayrılmayacağını söyledi. Kaddafi, “burada bir şehit olarak öleceğini” belirtti. “Ben devrimin lideriyim, istifa edecek bir devlet başkanı değilim” diyen Kaddafi, yönetime karşı gösterilerin dünyada Libya’nın imajını bozduğunu savundu.
Halkının indirmeye çalıştığı lider “Amerika’nın kölesi mi olmak istiyorsunuz” deyip taraftarlarını sokağa çağırdı. Ancak halk kin kusmaya devam ediyor. Halkın kendine karşı ayaklanmasını kaldıramayan Kaddafi sahip olduğu askeri uçak ve donanımlarla hakla ateş açılmasını, halkın herhangi bir protesto
durumunda bomba dahi kullanılmasını emretti. Bu durum askerlerle de arasını açtı. Halkını bombalamak istemeyen komutan ve askerler başka ülkelere sığınma talebinde bulundu.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.