Soma’da Maden Faciası

Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir şirketin işlettiği kömür madeninde elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıktı. Yangın sonrası ocakta mahsur kalanları kurtarmak için tüm ekipler seferber oldu. Olay yerine çevre illerden ve ilçelerden çok sayıda kurtarma ekibi, itfaiye ve ambulans sevk edildi.

Önce madene temiz hava akışı sağlandı, ardından asansörlerle işçilerin tahliyesine başlandı. Kimi sedyede, kimi arkadaşının sırtında, kimi ise yürüyerek çıktı maden ocağından… Ancak kurtarıldıklarına sevinemediler. Hepsinin aklı geride bıraktıkları mesai arkadaşlarındaydı.

274 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ  

İlerleyen saatlerde facianın acı bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Madende 787 işçi vardı, bunlardan 363’ü tahliye edildi. 274 kişi hayatını kaybetti. 80 işçi ise yarandı. Yaralı işçiler ambulanslarla Soma ve çevre ilçelerdeki hastanelere sevk edildi. Ölümlerin karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklandığı belirtildi. Kurtarma çalışmalarına ise yaklaşık 400 kişi katıldı.

TÜRKİYE’DE MADEN FACİALARI  

1941’den bugüne kadar Türkiye’nin birçok bölgesinde yer alan kömür ve diğer maden ocaklarında yaşanan, pek çoğu grizu patlaması, göçük ve yangından kaynaklı olmak üzere iş kazalarında 3 binden fazla işçi hayatını kaybetti. 100 bini aşkın kişi yaralandı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.