Sbs Başvuruları İçin Yarın Son Gün

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim 7. sınıflar için yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) bu yıl 05 Haziran 8. sınıflar için yapılacak sbs ise  04 Haziran 2011 de gerçekleşecek.

Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgiye MEB’in internet sitesinden yayımlanan sınav kılavuzundan ulaşılabilecek. Bu kılavuzdaki bilgiler hakkında, okul yönetimleri de velilere ve öğrencilere rehberlik edecek. Sınava başvurmak için 10 TL sınav ücretini yatırmak yeterli olacak. Bunun için adayların, belirtilen tarihler arasında T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ya da Türkiye Halk Bankası şubelerinden veya bu bankaların internet şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla, T.C kimlik numaraları ile başvurmaları gerekiyor.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2010-2011 öğretim yılında yapılacak 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavının yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı kabul etti. Buna göre, bu yıl 7. sınıflar için SBS yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan sınav takvimine göre, 7. sınıf öğrencileri SBS’ye 5 Haziran ve 8. sınıflar ise 4 Haziran 2011’de girecek.
Bir öğrenci velisi, 10 Temmuz 2010 tarihinde, MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in, SBS’nin kademeli olarak kaldırılmasını öngören bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de 2010-2011 öğretim yılında yapılacak 7. sınıf SBS’nin yürütmesini durdurmuştu. Bakanlık da karara itiraz etmişti ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bu itirazı oy çokluğuyla kabul etti.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PYBS) başvuru işlemleri de yarın sona erecek. İlköğretim 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri PYBS’ye başvurmaları halinde, PYBS puanı ayrıca hesaplanmayacak, SBS’de aldıkları puan geçerli olacak.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.