Reyhanlı’da çifte patlama: 43 ölü

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen 2 bombalı saldırıda ölü sayısı 43’e yükseldi. 53 kişinin de yaralandığı saldırıda, ilk incelemelere göre plastik patlayıcı kullanıldığı tespit edildi.

hatay reyhanlıHATAY – Türkiye dün tarihinin en kanlı saldırılarından birini yaşadı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen iki patlamada 43 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi de yaralandı.

Bombalı saldırılardan ilki, Reyhanlı Belediye binası önünde meydana geldi.

Belediye binası ve çevredeki ev ve işyerlerinin büyük hasar aldığı patlamada, bir ahşap ev de çöktü.

Bu patlamadan 15 dakika sonra ise PTT binasının bulunduğu Cumhuriyet Caddesi’nde ikinci bir patlama daha yaşandı.

İki patlamanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi. Yaralılar, ambulanslarla Reyhanlı ve Hatay’daki hastanelere taşındı. Bölgeye ambulans helikopter ve uçak da gönderildi.

Bazı araçların ve binaların alev aldığı patlamanın hemen ardından bölgeye gelen ekipler, çıkan yangına müdahale etti.

Bölgeye gelen ekipler, hasar gören binaların enkazında kalanlara ulaşmak için çalışma başlattı.

Yapılan son açıklamada ölü sayısının 43’e yükseldiği duyuruldu. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından yapılan açıklamada yaralı sayısının ise 53 olduğu ifade edildi.

BÜYÜK PANİK YAŞANDI
Patlamaların ardından ilçede büyük bir panik yaşandı. Vatandaşlar caddeleri boşalttı, birçok esnaf da iş yerlerini kapattı. Reyhanlıların bazıları da ilçeyi terk etmeye çalıştı.

GERGİNLİK YAŞANDI
Öte yandan, patlamanın ardından ilçede kısa süreli bir gerginlik de yaşandı. Bazı vatandaşlar, Suriyeli sığınmacılara saldırmaya çalıştı. Polis ekipleri, havaya ateş açarak kalabalığı dağıttı.

‘SAKİN OLUN’ ANONSU
İlçeye çevre illerden güvenlik amacıyla polis sevk edildi. Bazı vatandaşlar ise çekim yapmaya çalışan basın mensuplarına tepki gösterdi.

Polis ekipleri, araçlarından anonslar yaparak vatandaşların sakin olmaları yönünde uyarılarda bulundu.

3. PATLAMA
Akşam saatlerinde ilçede 3. bir patlama daha meydana geldi. Ancak kısa bir süre sonra patlamanın terör saldırısı değil, bir binanın altındaki yakıt tankından kaynaklandığı tespit edildi.

UZAKTAN KUMANDALI PLASTİK PATLAYICI
Olayın ardından bölgeye giden ekipler, patlamaların nedenine ilişkin ayrıntılı bir inceleme yaptı.

Yapılan ilk incelemelerde saldırıda kullanılan patlayıcıların Cilvegözü sınır kapısında kullanılan plastik patlayıcıya benzer nitelikte olduğu tespit edildi.

Oldukça yüklü miktarda olduğu belirlenen patlayıcının Türkiye’ye minibüsle sokulduğu ve uzaktan kumandayla patlatıldığı belirtildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturmanın ilk sonuçlarını Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay açıkladı. Atalay, saldırının Suriye istihbarat örgütü El Muhaberat bağlantılı kişilerce gerçekleştirilmiş olduğunun tespit edildiğini söyledi.

CİLVEGÖZÜ’NÜ ANIMSATTI
Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda; 4’ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirmiş, 26 kişi de yaralanmıştı. Suriye’ye kaçan olayın failleri, yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.