Online tüketicilerde dünyada tüketici güveni azalırken Türkiye’de arttı

56 ülkenin 31’inin güven endeksinde düşüş tespit edilirken Türkiye 11 puanla, ikinci çeyreğe kıyasla güven endeksi en fazla artış gösteren (Litvanya ile birlikte) dördüncü ülke oldu.

Tüketicilerin ne izlediği ve satın aldığı üzerine yorum ve analizler sunan global araştırma firması Nielsen’in üçüncü çeyrek Global online tüketici güveni bulgularına göre, araştırmaya dahil olan 56 ülkenin 31’inin güven endeksinde düşüş tespit edildi; bu düşüşün üstüste izlendiği yedinci çeyrek. Türkiye ise 11 puanla, ikinci çeyreğe kıyasla güven endeksi en fazla artış gösteren (Litvanya ile birlikte) dördüncü ülke olmuştur.

30 Ağustos ve 16 Eylül tarihleri arasında yürütülen araştırmada, cevaplayıcıların büyük çoğunluğu (%64) şu anda ihtiyaç duydukları ya da istedikleri şeyleri almak için iyi bir zaman olmadığı konusunda hem fikirler. Avrupalı cevaplayıcıların 5’te biri ve Kuzey Amerikalılar’ın 3’te biri ekstra nakit paralarının olmadığını bildirmişlerdir. Bu bölgelerdeki tüketicilerin bakış açısı şu anda, 2009 krizi zirvesinden çok daha kötümser.

Türkiye’deki güven endeksi artışı, “istenilen ve ihtiyaç duyulan şeyleri almak için içinde bulunulan zamanın iyi olduğuna” ve “gelecek 1 sene içindeki kişisel mali durumun iyi olacağına” olan inancın artmasına dayanmakta (16 ve 9 puanlık artışlar gözlenmiştir).

Ekonomi Kaygıları Yükseliyor

Ekonomi dünyadaki online tüketicilerin %18’i arasında en üst sıradaki kaygı olarak tekrar ortaya çıktı. Ekonomi 2010 dördüncü çeyrekte en üst sıradaki kaygıydı ancak, yılın ilk yarısında artan yiyecek fiyatlarıyla ilgili kaygılara yerini bırakmıştı. İş güvenliği, üç ay öncesine göre %5 puan yükselişle, %14’lük bir payla hemen arkasından takip etmekte. Bunların yanısıra online tüketicilerde en çok stres yaratan diğer üç konu “iş/özel yaşam dengesini kurabilmek”, “artan yiyecek fiyatları” ve “sağlıkla ilgili kaygılar”.

Türkiye’de en büyük endişenin “terörizm” (%21) olmaya devam ettiği ve hatta %7’lik bir artış gösterdiği tespit edilmiştir. 8 ve 6 puanlık artışlarla “iş güvencesi” ve “ekonomi” (%15) en çok endişe veren diğer iki husus olmuşlardır. “Siyasi istikrar”a karşı olan endişenin büyük bir ölçüde azaldığı – 9 puanlık farkla %3’e gerilediği görülmektedir. Endişe seviyelerinde yarı yarıya düşüş gösteren iki unsur “iş/yaşam dengesi” (%5) ve “sağlık” (%3) konularıdır.

Gelecek Harcama Niyetleri

Nielsen, ilk kez, online katılımcılara eğer bütçeleri %10 daha fazla ya da düşük olsaydı bütçelerini hangi alanlarda tahsis edeceklerini sordu. Nielsen The Cambridge Grup Ekonomi Başkanı Venkatesh Bala, sonuçları oldukça açıklayıcı bulduğunu; “Karşı konulamaz şekilde, bir bıkkınlık hissiyatı ve bastırılmış bir erteleme isteği var; hane halkları bütçede %10’luk bir artış düşündüklerinde, bu ekstra geliri “keyfi seyahat/tatil” (+%29), boş zamanı “dinlenme ve eğlence” (+%20) gibi keyfi kategorilere ayırma talebi gösterdiklerini görüyoruz. Tüketiciler arasında aynı zamanda ekonomik bir belirsizlik ve güvenli bir emniyet ağı oluşturma ihtiyacı da var, bu nedenle ayrıca ‘birikimlerine/yatırımlarına’da katkıda bulunuyorlar (+%25.)”

Bütçeler %10 azaltıldığında, keyfi harcamalar da —özellikle giyim (-%21) ve dışarıda yemek yeme (-%18)—azaltılmıştır. Tüketiciler ayrıca “elektronik ve ev aletleri” kategorisinde de tasarruf edeceklerini belirtmişlerdir (-%14).” Dr. Bala bu durum hakkında şu şekilde yorumluyor: “Global ekonomik iklim daha kötüye giderse, özellikle bu 3 sektör zarar göreceğe benziyor”.

Daha küçük bir bütçeyle yaşama durumunda, online tüketiciler birikim/yatırımlarında %10’luk bir azalma olacağını belirttiler.

Türkiye’deki online tüketicilerin bütçelerindeki en yüksek kalemleri “evde yiyecek ve içecek” (%18), “kira, konut kredisi, fatura gibi evle ilgili giderler” (%15), “giyim” (%11) ve “eğitim”in (%10) oluşturmaktadır. Bütçelerinde olabilecek %10 artış veya azalışta harcama eğilimlerinde çok büyük farklılıklar olmayacağı tespit edilmiş. Bununla birlikte, bütçelerinin %10 artması durumunda nispeten en büyük farkın %2’lik bir artışla “tasarruf/yatırım” ve “eğitim” kalemlerinde olacağı; azalması durumunda ise %3’lük payla “giyim” harcamasında olacağı belirtilmiş.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.