Öğretmenler Dikkat!

Öğretmen adaylarına müjdeli haber, sonunda geldi. Artık öğretmen adayları, kendi alanlarından sınava tabii olacaklar. Açıklama, Meclis’te ÖSYM Başkanı Ali Demir’den geldi. Uygulamaya 2013’te geçilecek.

Bu arada Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 40 bin öğretmen atamasını öngören kanun teklifinin görüşmelerine başlandı. Görüşmelerde Meclis’ten öğretmenleri ilgilendiren bir önemli açıklama daha geldi.

Meclisi Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu’na konuk olan ÖSYM Başkanı Ali Demir, öğretmen seçimlerinin KPSS Eğitim Bilimleri Testi’ne göre yapıldığını hatırlattı. Burada alınan puanlarla tercihler doğrultusunda yerleştirmelerin yapıldığını dile getiren Demir, ”Burada eleştiri aldığımız konu, matematik öğretmenlerinin de fizik öğretmeninin de müzik öğretmeninin de aynı testle belirlenmesi” diye konuştu.

Testin içeriği hakkında da bilgi veren Demir, testlerin genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimlerini kapsadığını söyledi.

2013 yılında öğretmen adaylarına “alan sınavı” yapılacağını açıklayan Demir, şöyle devam etti:

”Sayın Milli Eğitim Bakanı göreve geldiğinden itibaren bir öğretmen yetiştirme stratejisi oluşturdu. Bir çalıştayla bunu kamuoyuyla da paylaştı. Öğretmen alan sınavı yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda karşılıklı olarak konuştuk. Tüm alanlarda sınav yapmanın zoruluklarını hepimiz biliyoruz, çünkü bir söylentiye göre 87, bir söylentiye göre 137, başka bir söylentiye göre ise 180’den fazla farklı alan söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda, 2013’te alan sınavı yapacağız. Burada ne yapacağız? Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra bir alanın nasıl öğretileceğine dair sorular soracağız ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız. Yani bir matematik öğretmeni genel kültür, genel yetenek sorularına tabi tutulacak, bir matematik öğretmeni eğitim bilimleri dediğimiz pedagojik formasyon onlara tabi tutulacak, matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiği yönündeki sorulara maruz kalacak ve matematiğin cebiri, geometrisi konusundaki sorulara da maruz kalacak, bunlarla ölçeceğiz. Dolayısıyla bu alanın nasıl öğretileceği konusunda da bir gelişmenin olması beklenir.”

Demir, üniversite sınavlarına girecek adaylara yönelik uygulanması planlanan ”Çoklu sınav” yöntemi konusunda da bilgi verdi. Ali Demir, “Benim 2015’teki hedefim budur” dedi.

ÖSYM Başkanı, bazı bölgelerde tam donanımlı sınav merkezleri oluşturulacağını ve sınavların bir defa değil bir kaç defa belirli periyotlarla yapılacağını açıkladı.

Demir, şunları söyledi:

“2015’te Türkiye’de 20 merkezde veya 40 merkezde bu merkezleri oluşturup çoklu sınavla yani 2 milyonluk YGS kitlesini sadece Nisan’da sınava almak değil. 2 milyon kişiyi sadece bir günde sınava aldığınız zaman tüm Türkiye’yi kilitliyorsunuz. O yüzden Şubat ile Nisan sonuna kadar sürede ‘nerede girmek istiyorsun İstanbul, Ankara, Diyarbakır hangi merkezde girmek istiyorsan orada gir’. Yeterli görmüyorsun Mart ayında gir yine yeterli görmüyorsan Nisan’da bir daha gir.”

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.