Öğretmen Atamaları

Merakla Beklenen Atamalar Pek Yakında

Geçtiğimiz ay tekrarlanan Kamu Personeli Sınavı ( KPSS )‘ ndan sonra gözler ve dikkatler bu sefer de atamalara çevrildi. Sınav sonuçları henüz açıklanmamış olmasına rağmen bazı adaylar kendin emin. Sınavına güvenen aday bahar yarıyılında öğretmenlik yapmayı düşlüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2011 bütçesine ilişkin TBMM Plan ve bütçe Komisyonu’nda Nimet Çubukçu, öğretmen atamaları konusuna değindi. Nimet Çubukçu, önümüzdeki yılda 55 bin kadrolu öğretmen alımı yapılacağını ifade etti. Bunun yanı sıra 2010 yılındaki 10 bin öğretmen ataması yapıldığını anımsatan Bakan,  yıl sonuna kadar 30 bin de personel ataması gerçekleşeceğini söyledi. Bakanlığın 2003 yılından itibaren 30 Eylül 2010’a kadar olan sürede 168 bin 583 kadrolu, 70 bin sözleşmeli öğretmenin çalışır olduğunu ifade etti. Nimet Çubukçu, 2011 yılında 55 bin yeni kadrolu öğretmen alımının yapılmasının söz konusu olduğunu açıkladı. Bu yıl 10 bin öğretmen ataması yapıldığı bilgisini duyuran Bakan Çubukçu, yıl sonuna kadar 30 bin personel atamasının yapılacağını açıkladı. Düşündüren sorulardan biri de milli eğitim bakanlığına başvurarak sözleşmeli öğretmenlik yapan öğretmenlerin ne zamana kadar sözleşmeli olarak devam edeceği. Yani sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçişi sağlanacak mı? nasıl kadroya geçilecek?
Yapılan açıklamaya göre 3 yılını tamamlamış olan sözleşmeliler kademeli olarak kadroya geçebilecek. Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmenler  ile ilgili tasarının detaylarını da şöyle açıkladı. Tasarı yasalaşırsa 3 yılını tamamlamış olan  sözleşmeli öğretmenler hizmet puanı denilen puan sıralamasına göre kadroya alınacak.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.