Muhteşem Yüzyıl Kaldırılıyor mu?

Muhteşem Yüzyıl dizisinin bu hafta yeni bölüm yayınlamaması izleyicilerin dikkatini çekti. İlk yayınlanmaya başlandığında büyük tepki gören dizi RTÜK’den gelen uyarıyla RTÜK’e göre kendine çeki düzen vermişti. Yapılan şikayetler üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ”Muhteşem Yüzyıl” dizisine uyarı müeyyidesi uygulanmasına karar vermişti.  Üst kuruldan yapılan yazılı açıklamaya göre, RTÜK’ün bugünkü haftalık toplantısında, Show TV’de  yayınlanan ve tepkilere neden olan ”Muhteşem Yüzyıl” adlı diziyle ilgili hazırlanan uzman raporu da gündeme alınarak değerlendirildi.  Açıklamada şunlar kaydedildi:

”Yapılan değerlendirmeler sonucunda, söz konusu dizi filmde 3984 Sayılı Yasanın 4. Maddesinin ‘yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olmaması’na ilişkin (e) bendinin, tarihe mal olmuş bir şahsiyetin mahremiyeti konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemek suretiyle ihlal edilmiş olduğuna ve ilgili yayın kuruluşunun 3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesi gereğince uyarılmasına karar verilmiştir.

Bazı çevrelerce RTÜK’ün bu tepkisi yetersiz kimilerine göre ise zaten gereksizdi. Ancak 09.03.2011 tarihinde yayınlanan bölümün yeni bölüm değil de eski bölümlerden derlenen özel bölüm başlığı altında yayınlanması “acaba bir sorun mu var?” sorusunu akıla getirdi. Dizi harcanan emeklere rağmen bitirilecek mi? yayından kaldırılacak mı? Bu durum hava durumundan ötürü çekimlerin yavaşlamasından da kaynaklanıyor olabilir. İleriki zamanlarda göreceğiz.

Benzer Yazılar

4 comments

 • melek

  bence kaldırılmalı insanlarımıza çocuklarımıza bu kadar çirkin seyler anlatılmamalı insanlarımız bunları örnek almamalı tarihe saygı lütfen

 • zuhal

  kaldırılması nı saçma buluyorum.kaldırılmamalı..beğenmeyen seyretmesin lütfen………

 • zuhal

  adı gibi muhteşem bir dizi………….

 • isabellela

  Ya ne saçma sanki RECEP TAYYIP SULEYMANLA AT KOSTURMUS SEFERE çIKMIS …. Bu diziye bayiliyom ! beğenmeyen seyretmesin okadar bunlar esar seyler suleyman esar hayal degil SIZ obur diziye bakin YOK KURTLAR VADIISII ADAM 20 KURSUN YEDI OLMEDI HEMDE COK OLDURUYORLAR BIRBIRINI YOK UçURUM DIZISI OR.. BUNLARI KALDIRIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.