Mesleki Kod Nedir? Çifte Emeklilik Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, “Mesleki Kod” uygulamasından çifte emeklilik sistemiyle ilgili bir dizi önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.Etkinlik kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, TRT 1’de yayınlanan “Sabah Haberleri”nin konuğu oldu.

Emin Zararsız prim borç yapılandırması başvuru süresinin 31 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlattı.

Emin Zararsız, “Bu ayın sonuna kadar kurumumuza prim borcu olan vatandaşlarımızı biz kurumumuza müracaat etmeye davet ediyoruz. Bize prim borcundan dolayı sağlık hizmeti alamayan vatandaşlarımız veya bize prim borcu olduğundan dolayı emeklilik hakkını elde ettiği halde emekli olamayan vatandaşlar açısından oldukça önemli hale geliyor prim borçlarını yapılandırmak” dedi.

Borç yapılandırması ile şu ana kadar 1 milyar 100 milyon liranın devletin kasasına girdiğini söyleyen Emin Zararsız, yapılandırma ile yaklaşık 20 milyar lira tahsil etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Çifte Emeklilik Sistemi
Emin Zararsız, çifte emeklilik sistemi ile ilgili çalışmaları da anlattı.

Zararsız, “4A ile 4B sigortalılık sisteminin çakışması halinde kanuna göre ilk başlayan sigortalılık esas alınıyor. Başka hiçbir hak sözkonusu olamıyordu. Torba kanunla bu konuda değişiklik yapıldı. Ve 4A ile 4B sigortalıları çakışması halinde bir anda her ikisini de yürüten bir durum meydana geldiğinde 4A esas alınacak. Ancak 4B sigortalılık şartları devam etmek şartıyla isterse kişi ordanda prim ödemeye devam edecek” diye konuştu.

Mesleki Kod Uygulaması
Emin Zararsız kayıtdışının önüne geçebilmek için hazırlanan “Mesleki Kod” uygulaması hakkında da bilgi verdi.

Emin Zararsız, “Bir aşçı ile aşçı yamağı herhalde aynı ücreti almıyordur. Aşçı daha nitelikli olduğu için daha yüksek ücret alıyordur. Ama işverenler bildirirken aşçıyı da aynı ücretten bildiriyor. Aşçı yamağını da asgari ücretten bildiriyor. Bu kodları bildirim esnasında bildirirsek dolayısıyla aşçı ve aşçı yamağını aynı ücret üzerinden bildirimi kaldırılmış olacak” şeklinde konuştu.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.