Marmara Denizi’ne Uçak Düştü

İstanbul Büyükçekmece’deki Hezarfen Havaalanı’ndan kalkan tek motorlu uçak ile Marmara Ereğlisi açıklarında düştü. Pilot Hikmet Aral ile öğrenci pilot Lisa Şener’i arama çalışması başlatıldı.

Edremit’e gitmek üzere bugün öğleden sonra Hezarfen Havaalanı’ndan kalkan TC-CAS tescilli SR22 tescilli ’Cirrus’ tipi pervaneli uçak, Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi’nin 2.5 mil açığındayken radar teması kesildi. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki hava trafik kontrol merkezi uçağa çağrı yapmasının ardından cevap alamayınca arama kurtarma ekipleri harekete geçirildi.

Öğretmen Pilot Hikmet Aral ve öğrenci pilot Lisa Şener’in bulunduğu uçağın düştüğü belirlendi. Sahil Güvenlik ekipleri, Marmara Ereğlisi’nin 2.5 mil açığında uçağa ait parçaları buldu. Kaybolan öğretmen Pilot Hikmet Aral ve öğrenci pilot Lisa Şener arama çalışmaları başlatıldı. Bölgeye ulaşan dalgıç ekibiyle Sahil Güvenlik arama çalışmalarını sürdürüyor.

Cirrus, Amerika’da yeni jenerasyon uçaklar içerisinde yıllık satış ortalaması en yüksek uçak olarak biliniyor. 3 model üretilen uçağın bu sınıftaki diğer uçaklardan en belirgin farkı güvenlik açısından da büyük önem taşıyan uçağı taşıyabilen paraşütün bulunuyor Gövdesinin komposit uzay teknolojisiyle üretiliyor olması ve uçuş esnasında çevresindeki uçakları kontrol edebilmesini sağlayan traffic awereness sisteminin’ bulunması yine kendi sınıfındaki uçaklara göre üstün yanlarından biri olarak gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.