Libya ya Uluslararası Müdahale

İspanya Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez’i kabul eden Esad, “Bölge halklarının kendi kaderlerini çizme gücüne sahip olduklarını” kaydetti.

Libya’ya yönelik yabancı askeri müdahale ihtimallerine göndermede bulunan Esad, “Bölge ülkelerine yönelik herhangi bir yabancı askeri müdahalenin sorunların çözümünü zorlaştırarak tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini” söyledi. Esad, geçmişte bölgede yaşanan bazı deneyimlerin bu görüşü kanıtladığını belirtti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Özellikle Bingazi’deki Libya halkının içinde bulunduğu acil durum sebebiyle, Alain Juppe tasarını mümkün olan en kısa zamanda onaylanmasını teminen New York’a gitmeye karar vermiştir.” denildi.

Açıklamada, BM kararı ya da Arap ülkelerinin etkin yardım ve katılımı olmadan Libya’ya askeri müdahalenin söz konusu olamayacağına dikkat çekildi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise Jimenez ile yaptığı ortak basın toplantısında Suriye’nin Muammer Kaddafi’ye askeri destek verdiği ve silah gönderdiğine ilişkin iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.