Libya Bombalandı

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen ve 22 ülkenin katıldığı Libya zirvesinin ardından alınan operasyon kararı uygulamaya alındı. Fransa Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yaptıkları ortak açıklamada Fransız savaş uçaklarının Kaddafi’ye ait bir askeri aracı bombaladığını söyledi.
Fransız kaynaklar Libya semalarında halen 20 savaş uçağı ve bir Avaks kişif uçağı bulunduğunu açıkladı. Fransa’nın tek uçak gemisi Charles de Gaulle de yarın Libya’ya gönderilecek. Paris’teki kritik zirvenin toplanmasından bu yana dakika dakika işte yaşanan gelişmeler:
Fransa Savunma Bakanlığı, Libya’ya düzenlenen ilk bombardımanda bir askeri aracın imha edildiğini açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Laurent Teisseire, “İlk hedef vuruldu ve imha edildi” dedi. Fransa’ya ait Charles de Gaulle uçak gemisinin Libya’ya gitmek üzere Pazar günü yola çıkacağını anlatan sözcü, operasyon için merkezi komuta merkezini kurma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. 19.00 dolaylarında Fransa’ya ait savaş uçakları Libya’ya ilk bombardımanı düzenledi. Akdeniz’de konuşlu ABD savaş gemilerinden Libya’daki hava savunma sistemlerine füze saldırıları düzenleniyor.Amerikalı savunma yetkililerince Washington’da düzenlenen brifingde, Libya’nın kıyı şeridindeki hedeflerin vurulmakta olduğu belirtildi. Koalisyon güçlerinin, özellikle başkent Trablus ile Misrata çevresindeki hedefleri vurdukları bildirildi. Yetkililer, Bingazi çevresinde çok büyük bir operasyonun planlanmadığını ifade etti. Amerikalı yetkililer, ABD’nin operasyonda öncü konumda olduğunu belirterek, ABD savaş uçaklarının da operasyonlara dahil olacaklarını kaydetti. Bölgede koalisyon güçlerine ait yaklaşık 25 savaş gemisi ile 3 ABD denizaltısı olduğu, 5 ABD keşif uçağının da operasyonda yer aldığı ifade edildi. Operasyonlara, şu anda ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya’dan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.