Kütahya’da Deprem Oldu

Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Afyonkarahisar’da da hissedildi.

Kütahya’daki ilk deprem 5,9 değil, 3,8. Saat 22:59:46’da ilk olarak 3,8 ile sallanan Kütahya, 23:15:22’de 5,9 ile sallandı. Bu depremin ardından son olarak 23:25:32’de 4,6 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi.
Meydana gelen depremler arasında sadece 5,9 şiddetindeki deprem birçok ilde hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15’te, merkez üssü Kütahya’nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı.

Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumunun internet sitesindeki verilere göre, Türkiye’nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, Kütahya’ya 77, Bursa’ya 121 ve Balıkesir’e 123 kilometre mesafede (Yani Kütahya Simav) olduğu belirtildi. Depremin büyüklüğü 6 olarak verildi.

İZMİR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Simav merkezli deprem İzmir’de de hissedildi. Yaklaşık 10-15 saniye hissedilen deprem sonrası sokaklarda korku dolu dakikalar yaşadığı belirtiliyor.

DEPREM RİSKLİ EVLERE GİRMEYİN

Uzmanlar, Simav’daki depremin ana deprem olabileceği ancak artçıların devam edebileceği konusunda uyarıyor. Bölgedeki yapıların depreme dayanıklı olmadığını vurgulayan uzmanlar, uygun yapıda olmayan binalara girilmemesi ve geceyi emniyetli bölgelerde geçirmelerini istedi.

Isvicre deprem enstitusu Kutahya’daki depremin buyuklugunu 6.3 olarak duyuruyor. Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumunun internet sitesindeki verilere göre, Türkiye’nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, Kütahya’ya 77, Bursa’ya 121 ve Balıkesir’e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

SİMAV MERKEZ’DE YIKILAN BİNA YOK

Alınan bilgiye göre Simav’da deprem sonrası herhangi bir hasara neden olmadığı belirtiliyor. Merkeze bağlı köylerde durumun ne olduğu konusunda ise henüz ulaşmış bir haber bulunmuyor.

Her depremde olduğu gibi bu kez de Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesi ziyaretçilerin yoğun ilgisine dayanamadı.. Site, depremden bir kaç saniye sonra çöktü ve uzunca bir süre yayına geçemedi.

Uzmanlardan alınan bilgilere göre bu akşam yaşanan depreme Gediz-Simav arasında kırılan fay neden oldu. Deprem uzmaniı Şener Üşümezsoy, “bundan sonraki artçılar daha fazla sallamaz” dedi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.