Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Kentsel dönüşümün başlamasıyla birlikte birçok ilde çok sayıda kamuya ait riskli bina 5 Ekim’de düzenlenecek törenle aynı anda yıkılacak.

İstanbul’da ilk adımda yıkılacak bina sayısı 13. İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde ise kentsel dönüşüm erken başladı; 35 bina şimdiden yıkıldı. Kentsel dönüşüm yıkımları 5 Ekim 2012 tarihinde başlıyor.

Öncelikli olarak 33 ilde kamuya ait 33 bina Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması planlanan törenle aynı anda yıkılacak. Afet riski taşıyan alanların 20 yıl içinde dönüştürülmesini öngören projede toplam 6 buçuk milyon binanın yıkılması planlanıyor.

İstanbul ise kentsel dönüşümün en yoğun yaşanacağı illerden. İstanbul’da 5 Ekim’de yıkılacak binalar belirlendi. Bunların başında Milli Savunma Bakanlığı’na ait lojmanlar ile hastane ve sağlık ocakları geliyor.

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde kentsel dönüşüm yıkımları erken başladı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, binanın yıkımından bu tür binalardaki tehlikeyi gösterdi. Bina sahipleri ve vatandaşlar da bu manzarayı görünce yıkımlara destek veriyor. Büyükçekmece’de mülk sahibi vatandaşlarla anlaşılarak 35 binanın yıkımı gerçekleşti. Geride yıkımı bekleyen 150 bina daha var.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.