Kaddafi Sivilleri Vuruyor

Libya’nın başkenti Trablus’un batısında muhaliflerin kontrolündeki Zaviye’de bugün çıkan çatışmada çoğu sivil en az 30 kişi öldü. Zaviye’nin merkezindeki bir kliniğin yöneticisi, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, bugün kentte muhaliflerle Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler arasında çıkan çatışmada çoğu sivil en az 30 kişinin öldüğünü söyledi. Yetkili, ölü sayının artmasından endişe edildiğini de kaydetti.Kent sakinleri, bu sabah Zaviye’yi ele geçirmeye çalışan rejim yanlılarının
kenti kuşatma altına aldığını belirttiler.  El Arabiya televizyonuna konuşan bir görgü tanığı ise, “Irak’ta bile bu kadar insanın öldüğünü görmemiştik. Tam bir soykırım” ifadesini kullandı. Bölgedeki isyancıların kent merkezine doğru çekildiği ve çatışmaların devam ettiği bildirildi. İsyancıların ismini vermek istemeyen bir sözcüsü, “Kaddafi iktidardan ayrılana kadar vazgeçmeyeceğiz. Sokaklardaki mücadelemiz sürecek” diye konuştu.
Zaviye, isyancıların kontrolünde olan kentler arasında Trablus’a en yakın olanı. Bu yüzden kentin kontrolü, Kaddafi’nin son kalesi olarak görülen başkentin savunması açısından da büyük önem taşıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.