Japonya Radyasyonu Türkiye’yi Etkiler mi?

Japonya’da nükleer santralin reaktör suyundaki radyasyon miktarı, normal seviyesinin üstüne çıktı. Radyasyon bulutu, Avrupa semalarına ulaşırken meteorologlar, “yüksek basınç” nedeniyle bulutun Türkiye’yi etkilemesinin söz konusu olmadığını söyledi.
Hava sıcaklığı kuzey bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak Hava sıcaklığı kuzey bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Fizikçi Kılıç, bulutların ülkemize ulaşmasının rüzgâr ve meteorolojik olaylara bağlı olduğunu, radyasyon bulutlarının da tüm kuzey yarım küreyi etkisi altına alacağını öne sürdü. Kılıç, özetle şunları söyledi:

“Büyük ihtimal doz alçak fakat radyasyonun yağmurlarla ve hava akımlarıyla ortadan kaldırılması imkânsız. Dünya dönüyor ve rüzgâr hareketi var, bulutlar kıtalararası rüzgâr ile her yere dağılıyor. Radyasyon bulutlarının olduğu bölgelere yağmur yağması durumunda hayvan ve besin zinciri büyük bir oranda etkilenecek.”

Dünya sağlık örgütü ise, bölgedeki gıda maddelerindeki radyasyon oranının öngörülenden daha ciddi bir problem teşkil ettiğini açıkladı.  Japon Hükümeti, Fukuşima bölgesinde üretilen yeşil sebze ve süt satışlarını da durdururken bu bölge dışında üretilen Japon mallarının güvenli olduğunu açıkladı.  Bu arada Deprem ve tsunami sonrası arama ve kurtarma çalışmaları durmaksızın devam ettiği bölgede felaketin bilançosu da giderek ağırlaşıyor. Ölü sayısının on bine yaklaştığı 20 binden fazla insanın hala kayıp olduğu bildiriliyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.