Japonya Çernobili Yaşıyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Fukuşima nükleer santralindeki patlamada bir teknisyenin öldüğünü, 11 kişinin yaralandığını açıkladı. Patlamanın nükleer erimeyi önlemek amacıyla reaktörü soğutmak üzere içine deniz suyu ekleme çabaları sırasında meydana geldiği bildirildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, Fukuşima nükleer santralinde durumun ciddiyetini koruduğunu belirterek, ”Japonya 2. Dünya Savaşı’ndan beri en ciddi krizini yaşıyor” diye konuştu. Kan, birçok nükleer santralde faaliyetlerin durmasına bağlı olarak da büyük çaplı elektrik kesintisi riski bulunduğu uyarısı yaptı.

Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano da, deprem ve tsunaminin en fazla yıkıma yol açtığı ülkenin kuzeydoğusundaki nükleer elektrik santralinde bir reaktörde daha patlama olabileceği uyarısında bulundu. Santral çevresinde yaşayan 170 bin kişinin tahliyesi için talimat veren hükümet, şimdiye kadar çevreye yayılan radyoaktivitenin çok olmadığı ve halk sağlığını tehdit etmediğini savunsa da, sızıntının boyutlarının henüz tam olarak bilinmemesi endişeleri arttırıyor.

Japonya’da Fukuşima Nükleer Santralinde radyasyon sızıntısı başladı, santralin 30 km’lik çevresi boşaltıldı.Fransa’daki Nükleer Güvenlik İdaresi (ASN) Başkanı Andre-Claud Lacoste, Fukuşima 1 nükleer santralindeki iki numaralı reaktörün durumunun değerlendirilmesinden sonra, kazanın 1 ile 7 arasındaki Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Durum Ölçeği’ne göre 6 olduğunu belirtti. Fukuşima’da ortaya çıkan radyasyon seviyesi 6’ya çıktı. Çernobil faciasında patlama 7. seviyede gerçekleşmişti. Ölçeğe göre Ukrayna’nın Çernobil nükleer santralinde meydana gelen patlamanın büyüklüğü 7 olarak kabul ediliyor. Japonya’daki Fukuşima nükleer elektrik santralinde meydana gelen patlamadan sonra ortaya çıkan radyasyon seviyesinin 6’ya çıktığı bildirildi.

Lacoste, Japonya’daki kazanın, 5 seviyesindeki “Three Mile Island” yoğunluğu düzeyine ulaştığını, 7 seviyesindeki Çernobil’e varmadığını söylemişti.

Benzer Yazılar

2 comments

  • korkuyorum

    Nasıl korkunç bir durum söz konus herkes görsün örnek alsın. Tamam belki nükleer santraller ülke için büyük enerji kaynağı ama hayatımıza değer mi

  • korkma vatandaş

    Korkmanın bir anlamı yok. Nükleer enerji olmadan dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yerimizi asla alamayız. Petrol devri kapanmak üzere. Yeni dönemde enerji büyük ölçüde nükleer santrallerden sağlanacak. Hem biz Türkiye’de nükleer santral kurmasak ne olacak? Çernobili hatırlayın; biz etkilenmedik mi? Burnumuzun dibinde Ermenistan ve Bulgaristan’da bile nükleer santraller var. Hem de eski teknoloji diyebileceğimiz bir vaziyette. Onlara -Allah muhafaza- bir şey olursa biz etkilenmeyecek miyiz? Ne yapalım şimdi savaş mı ilan edelim o üklere?

    Türkiye’de nükleer santraller kurulmasını istemeyenler Almanya başta olmak üzere dünyayı yöneten güçlü ülkeler. Saçma sapan oyunlara gelmeyelim. Nükleer santral Türkiye için şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.