İstinye’de Karakola Saldırı

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın:

2 kişi trafından saldırı düzenlendi. El bombası atıldı. Otomatik tabancayla ateş açıldı. Ateş eden şahsı nöbetçi arkadaşlarımız etkisiz hale getirdi. Henüz kimliği tespit edilemeyen saldırgan ameliyat sırasında hayatını kaybetti. Saldırganın vücuduna 7 kurşun isabet ettiği bildirildi.

Atılan el bombası patladı ancak polisler yara almadan kurtuldu. Saldırgan kaçarkan yanında getirdiği bir paketi de polis merkezinin bahçesine attı. Polis merkezinde görev yapan polislerin karşılık vermesi üzerine saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen bir kişi vurularak etkisiz hale getirildi.

Ambulansla Maslak Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılan ve kimliği tespit edilemeyen yaralı saldırgan ameliyat sırasında hayatını kaybetti. Vücuduna 7 kurşun isabet ettiği belirtilen saldırganın cenazesinin Adli Tıp Morguna kaldırılacağı öğrenildi.

Saldırı üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis saldırda gözcülük yaptığı iddia edilen bir kişiyi arıyor. Polis Merkezinin bahçesine atılan şüpheli pakette bomba imha uzmanları tarafından tarafından fünye ile patlatılarak etkisiz hale getirildi. Düzenlenen saldırının ardından İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, polis merkezine gelerek bilgi aldı. Yapılan ilk incelemenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çapkın, “Saat 23.00 sıralarında 2 kişi tarafından terör saldırısı olduğunu sanıyoruz. El bombası atıldı. Karakola otomatik tabancayla ateş açıldı. O şahsı ateş eden şahsı el bombası atan şahsı nöbetçi arkadaşlarımız etkisiz hale getirdi. O şahıs şu anda hastanede. İkinci bir şahıs olduğunu tespit ettik. Onun gözcü olduğunu sanıyoruz. Olay yerinden kaçmış. Onu arıyoruz. İlk el bombası atmışlar sonra taramışlar” diye konuştu.

Çapkın, saldırının ardından polis merkezinin bahçesine atılan şüpheli pakette bomba olup olmadığına ilişkin bir soruya “O da dolu görünüyor. İlk attıkları el bombası… Sonra taramışlar. El bombası da patlıyor” şeklinde yanıt verdi. Çapkın, “Engin Çeber’in ilk gözaltına alındığı karakol bu. Onunla ilgili olma ihtimali var mı?” sorusuna ise “O konularda söyleyebileceğim birşey yok. Şu andaki durum bu” diye yanıt verdi. Şüpheli paketten çıkan bombanın türünü belirleme çalışmaları devam ediyor. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Öte yandan, saldırı sonrası Olay Yeri Polisleri, polis merkezi önünü lambayla aydınlattı. İnceleme detaylı şekilde sürdürülüyor. Polis Merkezi’nin önüne ve caddeye çekilen güvenlik şeridinin olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları bitene kadar kaldırılmayacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.