İlber Ortaylı’nın Yerini Alacak İsim Belli Oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan boşalan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı görevine kimin geleceğini açıkladı.

Günay, Topkapı Sarayı Müze Müdürü Prof. Dr. Haluk Dursun’un Ortaylı’dan boşalan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı görevine getirileceğini açıkladı.

Peki Prof. Dr. Haluk Dursun Kimdir?

Haluk Dursun 1957 yılında Hereke’de doğdu. 1968’de ilkokuldan sonra Galatasaray Lisesi’nde okumak icin istanbul’a geldi. Liseden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sonçağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, 1994 yılında “II. Abdulhamit Döneminde Ortadoğu’da Osmanlı-İngiliz Rekabeti: Akabe Meselesi” konulu tezle tarih doktoru unvanını aldı.

2007 yılında Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi sahasında tarih doçenti oldu. 1982 Aralık ayından itibaren Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde, lisans ve lisans üstü öğrencilerine Bizans ve Batı Avrupa tarihi, Yeni ve Yakınçağ Avrupa tarihi; Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti tarihi, Türk Kültür tarihi; İstanbul’un Tarihî Mekânları; Cumhuriyet Dönemi Kültür Politikaları, Tarih Öğretiminde Müzelerin Rolü derslerini okutmaktadır. Ayrıca Viyana Bilim Sanat Felsefe Akademisinde, 2007-2009 yılları arasında, çeşitli dönemlerde Osmanlı Medeniyeti ve Kurumları, Osmanlı Eğitim Tarihi, Flora ve Fauna (İhtisas Grubu), Osmanlıda Tekke Kültürü ve Tekke Eğitimi başlıklı dersleri de vermiştir. Haluk Dursun hâlen Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.