Her Yerden Görünen Cami Yapılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’da Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi’nin açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan’ın İstanbullulara bir de müjdesi vardı. Erdoğan, Çamlıca Tepesinde İstanbul’un her tarafından görülecek görkemli bir cami yapılacağı müjdesini verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biliyorsunuz Mimar Sinan camimiz bitmek üzere, hedefimiz Ramazan-ı Şerif’te açmak.Yaklaşık 5800 metrekare alan üzerine oturan muhteşem bir cami oluyor. Ama çok daha önemlisi inşallah bir de Çamlıca’da başlayacağımız cami. Orada hedefimiz 15 bin metrekare üzerinde bir cami yapmak ve Çamlıca’da inşallah bu cami İstanbul’un her yanından görülecek şekilde dizayn edilecek” dedi.

Erdoğan, kültürde asıl meselenin ecdattan devralınan maddi ve manevi mirası geleceğe taşımak olduğunu söyledi.

Başbakan, “Bugüne kadim kültüre yeniden bağlamak ve yeniden üretmek zorundayız. Türkiye olarak geçmişte bu konuda malesef yeteri kadar hassas davranılmadı, davranılamadı. Sahip olduğumuz değerlere geçmişte yeterli ihtimamı gösteremediğimizi görüyoruz. Biz geçtiğimiz 9,5 yılda medeniyetimizin ve kültürümüzün maddi manevi bütün unsurlarına sahip çıkmış, bunları yeniden ayağa kaldırma konusunda fevkalade hassas davrandık.” diye konuştu.

10 bin metrekare alanı kapsayan Kandilli Geleneksel El sanatları merkezinde çok amaçlı salonlar, fuaye alanları, sanat atölyeleri ve geleneksel el sanatları sınıfları bulunuyor.

Fatih Cami Yeniden İbadete Açıldı

Restorasyonu tamamlanan Fatih Cami ve Birinci Mahmut Kütüphanesi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 4 buçuk yılda restorasyonu tamamalanan Fatih Cami’nin dış duvarından, minarelerin alemine, çinilerine kadar büyük bir hassasiyetle yeniden elden geçirildiğini söyledi.

Erdoğan, İstanbul’un fethinin 559’uncu yılında Fatih Camiini yeniden ibadete açmanın mutluluğu içinde olduklarını ifade etti.

Başbakan, “Fatih Sultan Mehmet Han’ın bizlere inşa edipte bıraktığı bu emanet asırlar boyu üzerinde asırlar boyu hassasiyetle durulup bu günlere geldi. İnşallah yine asırlara hitap edecek şekilde inanıyorum ki devam edecek. Zira bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli diyen bir nesil oldukça bu devam edecek.Bugün gerçekten çok duyguluyum, çok hisliyim. Zira fethi mübinin 559. yıldönümünde 4,5 yıllık bir çalışmanın ardından Fatih Camii’ni bu haliyle tüm milletimize, islam dünyasına kazandırmış olmak bizleri memnun ediyor, mutlu ediyor” dedi.

Fatih Camii restorasyonunun 24 milyon liraya mal olduğunu belirten Erdoğan, hem yurtiçinde hem yurtdışında bulunan islam eserlerini gelecek nesillere en güzel şekilde bırakmak için çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

“Vakıf Eserleri Konusunda Canla Başla Çalışıyoruz”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, 2003’den 2012 yılına kadar vakıf eserlerini yeniden canlandırıp gelecek nesillere aynı ihtişamla bırakabilmek için canla başla çalıştıklarını söyledi.

Arınç, “Çürümeye terk edilen vakıf eserlerini yeniden hayata geçirmek için 4 elle çalıştık yeniden restore edilen 400 vakıf eseri vardır 78 abide restorasyonu devam etmektedir.” dedi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.