Haydarpaşa Yandı mı? Yakıldı mı?

Görkemli görünüşüyle insanı büyüleyen  Haydarpaşa Tren Garı nasıl yandı? Tarihte önemli bir yeri olan gar kimler tarafından ve neden yakıldı? Bu sorular günlerdir insanların aklını kurcalayıp duruyor. Bu bir terör olayı mı yoksa gerçekten bir kaza sonucu çıkan bir yangın mıydı? Tarihi değere sahip ancak kullanılmayan okul, ev, saray..vb. yapıların yakılarak başka kullanımlara sunulması karşılaşılan bir olaydı. En sık görülen olay, kullanılmayan, ölüme terk edilmiş tarihi evlerin mafya veya tinerciler tarafından yakılmasıdır. Haydarpaşa olayının ardında akıla ilk gelen, Ortaköy ‘ de sahilde bulunan okulun yakılmasıydı. Öğrenciler içerideyken çıkan yangında okul çok büyük hasara uğramıştı ve yenilenemedi. Birkaç yıl geçmeden okulun bulunduğu bahçe, otopark olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra otopark kapandı. Ancak bu akılda soru işaretleri bıraktı. Acaba gerçekleşen bu yangınlarda birilerinin parmakları mı var? Tarihimiz üzerinde planları mı var? Ya da gerçekten bir ihmal sonucu mu oluşuyor?

Haydarpaşa Garı ‘ nın  çoğu insanın hayatında bir yeri vardır. Anadolu ‘ dan gelenler ilk selamı  Haydarpaşa Garı ‘ndan verirdi İstanbul ‘ a. Kimilerine göre elektrik kaçağı kimilerine göre ise kundaklama olayı olarak görülen bu yangının verdiği hasar büyük. Garın çatısının büyük bir kısmı yandı. Gardan yükselen dumanlar içler acısıydı. Havanın rüzgarlı olması sebebiyle alevler daha da şiddetlendi. Denizden müdahale üç kurtarma gemisiyle başlamıştı karadan da itfaiye yola çıkmıştı. Denizdeki kurtarma ekiplerinin kullandığı deniz suyunun da Gar ‘ a zarar verdiği konuşuluyor. Yangın dolayısıyla Haydarpaşa ‘ dan kalkan tren seferleri iptal oldu. Seferler Söğütlüçeşme ‘ den itibaren gerçekleşiyor. Yangının iletişim hatlarına da zarar verdiği söylendi. Bu sebeple seferler kısa zamanda başlayamayacak.

Benzer Yazılar

3 comments

  • Ayşe

    İnsanın sinirleri hopluyo doğrusu. Yazık yaaaaaaaaa:(

  • mine

    Yanlış izolasyon sonucunda yandığı söyleniyor bu da ihmal demek maalesef

  • ekrem

    Haberlerin yayınlandığı ilk gün gerekli müdahale yapılmadığı, ihmal olduğu söyleniyordu. Halk galeyana gelmeye bayıldığı için birçok laf çıkmıştı. Bazıları söndürücü ekibin yetersiz olduğunu, havadan neden müdahale yapılmadığı? konuşuldu. Akıllı düşünen zaten anlardı aslında. Eser tarihi öneme sahip olduğundan helikopterle müdahale edilmemiş eğer edilseydi ileri derecede zarar görebilirmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.