Hal Yasası Değişikliği ve Sebze-Meyve Fiyatları

2010 mart ayında kabul edilen Hal Yasası, bir yıllık hazırlık sürecinin ardından 2011’de yürürlüğe giriyor. Yürürlüğe giren anayasa uygulamasından sonra meyve sebze fiyatları ucuzlayacak mı?

Hal yasasının değişikliklerden birisi  pazarcıların hallerden mal alma zorunluluğunu ortadan kalkmasıdır.  Pazarcıların veya marketlerin doğrudan malın üreticisinden, çiftçiden ( ilk elden)  ürün alabilmelerini sağlayacak. 3 yıl içerisinde bu modernizasyon uygulamasını yapmayan haller kapatılacak.

Hale giren mallardan alınan rusüm vergisi % 2’den % 1’e düşürülcek, hale girmeyen mallarda rüsum oranı % 2 olarak düzenlendi. Yeni Hal Yasası’nda yapılan düzenlemeler sayesinde malın kaynağının belirtilme zorunluluğu gibi düzenlemeler bulunuyor. Bu sayede ürünler nerede, kim tarafından yetiştirildiği belli olacak.
Sebze meyvelerin saklanması ve himayesinde, soğuk hava depoları ve analiz labaratuarlarının zorunlu hale getirdiğinde hallerin modernleşeceği söz konusu. Yeni Hal Yasasına göre, sebze ve meyvelerin dağıtıcıya verilmeden önce hale girme zorunluluğu ortadan kalkacak. Küçük üreticilerin topluluk halinde hareket etmekdikleri takdirde az miktardaki mallarını büyük şehirlere ulaştırmakta zorlanacaklarını ifade eden Er, “Örneğin Mersin’deki küçük üretici elindeki 300 kiloluk malını İstanbul’a veya Ankara‘ya göndermesi çok zor. En az 15-20 ton malı olmalı ki kamyon kaldırabilsin. Haliyle malını o bölgede bulabildiği fiyattan satmak zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

Kabul edilen hal yasası ile birlikte üretici-tüketici arasındaki hallerin çıkarılmış olmasının fiyatlara ne şekilde yansıyacağı merakla bekleniyor. Bu değişikle ilgili pazarcılar ve seyyar satıcılar ile hal komisyoncuları arasında büyük fikir ayrılıkları olduğu söyleniyor. Pazarcılar hallerin aradan çıkmasıyla fiyatların düşeceğini ve kalitenin artacağını savunuyor. Buna karşın hal komisyoncuları da hem rekabetin kalkacağını hem de 5-10 yıllık sürede küçük üreticilerin yok kalmayacağını düşünüyor. Peki yeni yasa fiyatları düşürecek mi yükseltecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.