Enerji Bakanı: Kaçak elektrik kültür meselesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kaçak elektrik kullanan vatandaşların hem devlet, hem de kul hakkına girdiğini belirterek, “Bu bir kültür. İnşallah yerleştikçe vatandaşlarımızın bu konuda daha fazla hassasiyet göstereceğine inanıyorum” dedi.

Yıldız, Ak Parti Karabük İl Kongresi’ne katılmak için geldiği ilde, Karabük Valiliğini ziyaret etti. Yıldız, bir gazetecinin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kaçak kullanımların bedelinin, diğer bölgelerdeki tüketiciler tarafından karşılanması ile ilgili sorusu üzerine, Ak Parti’nin 10 yıllık iktidarı döneminde, elektrikte kayıp kaçak oranının 25’ten yüzde 15’ler seviyesine düştüğünü ifade etti.

Yıldız, Avrupa Birliği (AB) standartlarında kayıp kaçak oranının yüzde 9 – 10’lar civarında olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
“2015 yılına kadar gerek özelleştirme programları gerekse kamudaki dağıtım hizmetlerimizle birlikte, AB standartlarını yakalarız. Dolayısıyla bu problem de ortadan kalkmış olacak. Şu anda ulusal tarife uyguladığımız, Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a varıncaya kadar bütün artılar, eksiler bir havuza dökülüyor. Ve o havuzdan çıkan fiyat değerlendiriliyor. Biz bu manada herhangi bir bölgeyi ayırt edemeyiz. Şu anki yapımız bunu gerektiriyor. İnşallah bu problemin de üstesinden geliriz.”

HES eylemleri doğalgaz İthalatı olarak dönüyor!
Biz gazetecinin hidroelektrik santralleri (HES) yapımı konusunda zaman zaman sivil toplum örgütleri tarafından yapılan protestolar hakkındaki sorusu üzerine Yıldız, “Elektrik üretiminde olabildiğince yerli kaynakları kullansak iyi değil mi? Eğer biz yalnızca doğalgaz fiyatlarına kalsaydık, maliyetlerimiz daha da artardı. Geçen yıl tükettiğimiz elektriğin dörtte biri HES’lerden elde edilen elektriktir. Vatandaşlarımız bu manada yaptıkları protestoların bu ülkeye yol, su, köprü olarak değil de doğalgaz ithalatı olarak döndüğünü bilmeleri lazım.”

Karabük AA

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.