Emeklilerin İntibak Zammı

2.1 milyon emeklinin dosyası güncellendi. 2000’den önce emekli olan 1.9 milyon emekli, Ocak ayından itibaren intibak kapsamında 10 ila 339 lira zam alacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2000’den önce emekli olanların aylıklarının yeniden hesaplanmasını öngören intibak düzenlemesi kapsamında, emeklilerin dosyalarında bulunan bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılarak güncellemede sona geldi.

Ölüm, mamullük ve yaşlılık aylığı alan 2 milyon 564 bin 452 emekliden 2 milyon 100 bininin dosyasının güncellenmesi tamamlandı. Söz konusu emeklilerinin tümünün dosyalarının güncellenmesine ilişkin çalışmalar, Kasım ayı sonuna kadar tamamlanacak.

İntibak düzenlemesi kapsamında, 2000’den önce emekli olanların aylıklarında yapılacak güncelleme yaklaşık 1,9 milyon kişiyi etkileyecek. 2000’den önce emekli olanlar, Ocak ayından itibaren, intibak kapsamında 10 ila 339 lira zam alacak.

KİM NE KADAR ALACAK?

*3 bin 600 gün prim ödeyen ve en yüksek göstergeden emekli olan bir emekliye 118 lira zam verilecek.

*5 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekliye ise 149 lira zam yapılacak.

*6 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emeklinin aylığına 174 lira,

*7 bin 400 gün çalışıp en üst göstergeden emekli olanın aylığına 212 lira zam yapılacak.

*9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekli 247 lira,

*9 bin günden fazla ve en üst göstergeden emekli olanlara ise 339 liraya kadar zam alacak.

İntibak yönteminde, sigortalıların mevcut gün sayıları ve doğum tarihlerine göre aylık bağlama oranları yeniden hesaplandı ve bu hesaplama işlemlerinde özel hükümlere göre aylık bağlanıp bağlanmadığı veya ikinci talep tarihlerinin olup olmadığı bilgileri de dikkate alındı. Tespit edilen eksik bilgiler de dosyalar üzerinden bilgisayar ortamına aktarıldı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.