Ekmek Fiyatlarında Değişiklik

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına ilişkin, Federasyon Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Son günlerde girdi fiyatlarındaki artışa paralel olarak un fiyatlarının yüzde 15 arttığını, bu durumun da fırıncı esnafını zor durumda bıraktığını ileri süren Balcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile yapılan görüşmeler neticesinde, un fiyatlarındaki artışın spekülatif bir artış olduğu kanaatine ulaştıklarını kaydetti.

TMO’da bu yıl bulunan toplam 3 milyon 100 bin ton buğdayın, 2 milyon 700 bin tonunun ekmeklik olduğuna işaret eden Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Buğdayda bir sıkıntı yokken, un fiyatlarındaki bu yüzde 15 oranındaki artışın spekülatif bir artış olduğunu düşünüyoruz. Biz Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak Bakanlığımızın önümüzdeki günlerde başlatacağı çalışma neticesinde un fiyatlarındaki bu suni artışın düşeceği inancını taşımaktayız. Bakanlığın yapacağı çalışma neticesinde un fiyatlarının düşüş göstermesiyle ekmekte bir fiyat değişikliği söz konusu olmayacaktır. Bir yıldır ülkemizde uygulanan azami 3 lira 40 kuruş fiyatı muhafaza edeceğimizi ve bu çalışmanın neticesini bekleyeceğimizi ifade etmek istiyorum.”

Ekmeğe gizlice bir zam yapıldığı doğru değil

Ekmeğe gizlice bir zam yapıldığı iddialarına da değinen Balcı, ”İllerimizde alınan fiyat, 250 gram için 75 kuruş iken, haksız rekabetle daha düşük satılması durumunda, son artışlardan esnafımız ekmeği gerçek fiyattan satmaya başlayınca kamuoyunda, basında sanki ekmeğe zam yapılmış gibi yansımaktadır. Bu da doğru değildir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.