Dünya Tehlike Altında!

Japonya’da Fukuşima nükleer santralinde hidrojen patlaması olduğu doğrulandı. Nükleer yetkililer ve kabine üyesi Yukio Edano, Fukuşima’da Daiçi reaktörünün 3 numaralı biriminde hidrojen patlaması meydana geldiğini bildirdi. Patlamanın, santrale 50 kilometre uzaklıktaki Associated Press muhabirleri tarafından da hissedildiği belirtildi. Üç numaralı birimde, cumartesi günü meydana 1 numaralı birimde meydana gelen patlama nedeniyle basıncın artmasıyla bir patlamaya olası gözüyle bakılıyordu.

Bölgeden 180 binden fazla kişinin tahliye edildiği biliniyor. 0 reaktörü olan santralin 1. ve 2. ünitelerinde sızıntı saptanırken, 1. Ünitede sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi. Mühendisler şu anda çekirdekte herhangi bir erime meydana gelip gelmediğini onaylamak için çalışıyor.

Meydana gelen depremden sonra santral büyük bir zarara uğramıştı ve bunun sonucu olarak da soğutma işlemleri problemli hale gelmişti. Nükleer ve Endüstri Güvenliği Ajansı, 1. ünitenin kontrolünde normal değerlerin bin katı radyasyon değerinin ölçüldüğünü belirtti. Japon Nükleer Güvenlik Ajansı on binlerce insanın tahliyesine karar verdi.

Japonya nükleer güvenlik komisyonundan Ryohei Şiomi, yetkililerin depremden etkilenen Fukuşima Dai-ichi nükleer santralinde erime olup olmadığını kontrol ettiğini söyledi. Şiomi, nükleer santralde erime olsa bile, bunun 10 kilometre yarıçapı içindeki insanları etkilemeyeceğini, bölgede yaşayan 51 bin kişinin çoğunun tahliye edildiğini ifade etti.

Benzer Yazılar

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.