Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Belli Oldu

İstanbul’un yeni sembollerinden biri olmaya aday Çamlıca Tepesi’ne inşa edilecek caminin projesi açıklandı.

İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin Üsküdar’daki Çamlıca Tepesi’ne yapımı planlanan cami için açtığı yarışma kapsamında; Asil Seçici Kurul ve danışman üyeleri, inceleme ve değerlendirmeler sonucu, ödül ve mansiyon alan projeleri belirledi.

Bu doğrultuda; birincilik ödülüne layık proje bulanamadı. İkincilik ödülüne, 16 numaralı Süleyman Akkaş, Nihal Şenkaya Akkaş, Dilek Ersen ve Şeyda Osanmaz Sanmaz’ın ”AYL46” rumuzlu projesi ile 59 numaralı Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu’nun ”SAS33” rumuzlu projesi layık görüldü.

Yarışmada üçüncülük ödülü de 21 numaralı Eyüp Dursun’un ”T3E4S” rumuzlu projesi ile 36 numaralı Ercan Şahin’in ”DRM80” rumuzlu projesi arasında paylaştırıldı.

Uygulanacak Proje

Dernek, Çamlıca Tepesi’ne, jüri tarafından 2’incilik ödülüne layık görülen 2 projeden ”SAS33” rumuzlu Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu’nun hazırladığı projenin cami olarak inşa edilmesine karar verdi.

Dernek, projeyi, ”İbadet mekanlarının yanında sosyal, kültürel ve eğitim mekanlarını içinde barındıran kompleks bir proje şeklinde tasarlandığı, geleneksel Türk-İslam mimari tarzı ile günümüz çizgilerini bütünleştirerek Anadolu’nun batıya bakan yüzünde şehir siluetine katacağı değer ile döneminin sembol eserlerinden biri olarak yerini alacak bir proje olmasından dolayı” seçti.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.