Bu İlaçlar da Eczanede Satılacak!

Ağlamak ve üzülmek gibi “insani” özellikler taşıyan hayvanlar, tedavide “insan” muamelesi görecek! Eczanelerde bundan sonra hem insan hem de hayvan ilaçları satılacak.

Takvim’de yer alan habere göre; ilk niteliğindeki uygulama, yeni Eczacılık Yasa Teklifi’ndeki yerini aldı. TBMM Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülen teklif, bugüne kadar eczanelerde satılmayan ürünlerin, eczane raflarına taşınmasının yolunu açtı. Böylece doktor reçetesiyle satılmayan yan ürünlerin, eczanelerde satılması mümkün hale geldi. Teklife, veterinerlikte kullanılan ilaçlar ve tarım ilaçlarının satışı da dahil edildi. Buna göre, ziraatte kullanılan kimyevi maddeler ve tarım ilaçları artık eczanelerden alınabilecek. Bunun yanı sıra hayvanların tedavisinde kullanılan ilaçlar bile yine eczanelerden temin edilebilecek. Sağlık Bakanlığı’ndan alınan ruhsatlara göre satışı yapılan bitkisel tıbbi ürünlerin de satış yeri artık aktarlar değil, eczaneler olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın iznine tabi özel tıbbi amaçlı diyet gıdaları, özel tıbbi amaçlı bebek mamaları, özel izinle ithal edilen gıda takviyeleri de eczanelerde satılmaya başlanacak. Kozmetik ürünler, tıbbi malzemeler, anne sütü ve beslenme yetersizliğinde kullanılan çocuk mamaları, erişkinlerin metabolizma bozukluklarında kullanılan tüm destekleyici ürünler, yine eczacılar tarafından satılacak ürünler arasına girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.