Beklenen Ygs Maratonu Bu Pazar!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 27 Mart Pazar günü yapılacak. YGS, Türkiye’de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da, 160 sınav merkezindeki 5 bin 727 sınav binasında, 89 bin 283 sınav salonunda gerçekleştirilecek. Sınav, 1 milyon 692 bin 345 aday katılacak.
YGS sınavı, saat 10.00’da başlayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek. Sınava girecek adayların en geç saat 09.00’da binanın kapısında bulunmaları gerekiyor. Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka 2011-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları zorunlu tutuluyor. Üzerinde fotoğraf ve T.C Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları kabul edilmeyecek.Uzmanlardan velilere sınav tavsiyeleri geliyor. Çeşitli enerji verici zihin açıcı besinlerin tüketilmesinin öğrenciye iyi gelebileceğini ifade ediyorlar. Sınav alanına dışarıdan herhangi besin sokulmayacağı için bu besin takviyelerini sınava gelmeden önce kullanmaları öneriliyor. Tichi sınav şekeri ve bunun gibi ürünlerin öğrenciye faydalı olabileceği ifade ediliyor. Tichi sınav şekeri kişiye göre çeşitli aromalara sahip. Bir ilaç değildir kolaylıkla tüketilebilir.

Sınav Kaygısı Nedir Nasıl Yenilir?

Kaygılı öğrenci sevecendir, acıma duygusu gelişmiştir. Kendisi gibi aile bireyleri için de üzülür. Arkadaş ilişkileri genellikle iyidir. Arkadaşları tarafından genelde sevilir.

Kaygılı öğrenci kurallara uymaya özen gösterir. Eleştirilmeye hazırlıksızdır, beğenilmek ister. Kaygı duyduğu konular rüyasına girer. Kaygılandığı konularda çok heyecanlanır, yerinde duramaz. Kısacası kaygılı öğrenci sürekli tedirgin olup, duygusal tepkileri abartılıdır. Kaygılı öğrenci, nedenini bilmediği korkular çeker. Soluğu yetmiyormuş gibi sık sık soluk alıp verir, terler.

Kaygılı öğrenciler, ailelerine bağımlıdır. Ailelerin kendilerine destek olmaları ve her zaman yanlarında olmalarını beklerler. Uykuları düzensizdir. Okul korkusu bu öğrencilerde daha çabuk gelişir. Velilerin Desteği öğrenci için çok önemlidir. Öncelikle sınavı hayati bir ciddiyete sokmamalı öğrenciyi psikolojik olarak rahatlatmalıdır. Bunun yanısıra olumlu duyguları canlandırıcı şeker, çikolata, tatlı meyve suları ya da özel üretilmiş tichi sınav şekerini kullanmaları tavsiye edilir. Tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.