Askerlik Kısalacak mı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Milli Savunma Bakanı’nın sözlerine destek verdi. Erdoğan, “Bu iş yeterince sulandırıldı, sulandırmaya yönelik bir davranış bize yakışmaz. Artık bu işi kapatalım” dedi.

askerlik, bedelli askerlikToplantıda sorular üzerine askerlik süresi de gündeme geldi. Bakan Yılmaz, çözüm sürecinin başarıya ulaşması durumunda, zorunlu askerlik süresinin kısaltılabileceğini dile getirdi. Yılmaz, “Gerekirse askerlik süresi kısaltılabilir, bu konuda bir düzenleme yapılabilir” dedi.

İsmet Yılmaz’ın sözleri üzerine Erdoğan, “Olabilirse, önümüzdeki süreçte 15 ay olan askerlik süresi kısaltılabilir” diye konuştu.

Erdoğan ve Yılmaz makul sürenin ne olacağı konusunda ayrıntı vermezken, yükseköğretim mezunları için kısa dönem askerlik süresi olan 6 aylık askerliğin 4 aya, 15 ay olan uzun dönem zorunlu askerliğin de 10-12 aya düşürülebileceği belirtiliyor. Genelkurmay’ın askeri personel ihtiyacı göz önüne alınarak yapılan çalışmaya göre kısalmanın ne kadar olacağı belirlenecek. Askerlik süresindeki kısalmanın 2013 sonuna yetiştirilmesi planlanıyor. Düzenleme gerçekleştiği tarihte vatani görevini yapanların da yeni düzenleme çerçevesinde daha erken terhis hakkına kavuşacak. Düzenleme askerlik çağında olan milyonlarca genci ilgilendiriyor. Yılmaz uzman çavuşların statüsüne dair, kamuda atama önceliğinin hak ediliş süresinin 2 yıldan 7 yıla çıkartılacağını açıkladı. Böylece yeni yapılacak yasal değişiklikle 7 yıl görev yaptıktan sonra uzman çavuşluktan ayrılanlar kamu kurumlarına atanabilecek.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.